MERSİN HABERLERİ

Kocamaz: Mersin, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden olacak

DHA
15 Nisan 2016 - 17:35Son Güncelleme : 15 Nisan 2016 - 17:36

Kocamaz: Mersin, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden olacak

DHA

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, kentin bünyesinde barındırdığı potansiyellerle, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden biri olacağını söyledi.
Turizm Haftası dolayısı ile bir açıklama yapan Burhanettin Kocamaz, turizmin dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olduğunu belirtti. Turizmin ülke bütçelerini etkileyen boyutlarda yatırım ve iş hacmine sahip olduğunu kaydeden Kocamaz: "Ayrıcalıklı nitelikleri ile tarihin her döneminde cazibe merkezi olan Mersin'in turizm gelirinden hak ettiği payı alması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz" dedi.
Türkiye'nin gizemli ve baş döndürücü, farklılıkların kucaklaştığı, turizm çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu belirten Kocamaz, Türkiye'nin turizm gelirlerinden hak ettiği payı alması, dünya ülkelerinde kültürel mirasımızın yaşatılması ve kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi açısından herkese çok önemli çok önemli görevler düştüğüne vurgu yaptı.
Tarih, kültür ve inanç turizmi ile deniz turizminin doyasıya yaşandığı Mersin'i turizm konusunda da arzu edilen noktaya getirmek için ciddi çalışmalarda bulunduklarına kaydeden Kocamaz, Mersin'in kültürel derinliğini, folklorunu, turistik değerlerini, yöresel mutfak ve damak tadını ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan fuarlarda tanıtma gayreti içinde bulunduklarını dile getirdi.
Geçmişte yapılan yanlış yatırımların ve hatalı politikaların kentin turizm potansiyelinin açığa çıkmasını geciktirdiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, şunları söyledi:
"Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentimizdeki tarihi ve kültürel eserler, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti kentimize çekecek kapasitededir. Kentimiz ayrıca inanç turizmi açısından da çok önemlidir. Gerek İslam gerekse de Hıristiyan dünyası için önem taşıyan Eshab-ı Kehf Mağarası, St. Paul Kilisesi ve Kuyusu, Bilali Habeşi Mescidi ve Hz. Danyal Peygamber'in kabri, Mersin'de inanç turizmini önemli kılan eserlerdir. Ancak bu potansiyeli ortaya çıkaramadığımız için yeterli sayıda yerli ve yabancı turisti kentimize getirememekteyiz."
Bir kentte turizmin canlanması için ulaşım kolaylığının olmasının yanı sıra kentin yeteri kadar tesisi de içinde barındırması gerektiğine dikkat çeken Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çukurova Uluslararası Havaalanı'nın bir an önce hizmete girmesi gerekiyor. Doğru yatırımlar ile umut ediyorum ki kentimiz hak ettiği turizm potansiyeline sahip olacak Mersin'in turizm alanında hak ettiği konuma ulaşması için, Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü yatırımı yapmaya ve destek vermeye hazırız. Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 'Turizm Haftası' münasebetiyle hepimizin turizm farkındalığıyla ve ülkemiz turizmine katkıda bulunma sorumluluğuyla hareket etmesi temenni ediyorum."
MERSİN, (DHA)
(15.04.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Kocamaz: Mersin, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 17 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocamaz: Mersin, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden olacak haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:17
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı