MERSİN HABERLERİ

Kocamaz: "Bütünşehir Yasası’yla Gelen Sıkıntılar Tüm Belediyelere Yansıyor"

IHA
30 Eylül 2015 - 10:14Son Güncelleme : 30 Eylül 2015 - 10:15

ÇUKUROVA BELEDİYELER BİRLİĞİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISINDA KONUŞAN MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ, BÜTÜNŞEHİR YASASI'YLA GELEN SIKINTILARIN TÜM BELEDİYELERE YANSIDIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Bütünşehir Yasası’nın eksikleri olduğunu belirterek, "Bütünşehir Yasası ile gelen sıkıntılar tüm belediyelere yansıyor" dedi.
Çukurova Belediyeler Birliği (ÇBB) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Birlik Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında Adana’da yapıldı. Tüm belediyelerin Bütünşehir Yasası’nın çıkmasından sonra geçmiş dönemlere ait sıkıntılar yaşadığını belirten Kocamaz, “Bazı belediyeler kaynağımız azaldı diye şikayetlerde bulunuyor, bazı belediyeler de kapanan beldelerin ilçelerine bağlanmasından dolayı çok büyük borç yükümlülükleri altında kaldıklarını ifade ediyor. Yine aynı şekilde bu kapanan beldelerden kaynaklanan borçların büyükşehirle ilgili hizmet alanlarında büyükşehirlere devredilmesiyle adeta işlemediğimiz suçun cezasını çekiyoruz. Ama yapacak bir şey yok. Bu yasa böyle çıktı” diye konuştu.
Kocamaz, ’Bütünşehir Yasası’ ile ilgili sıkıntıların herkes tarafından bilindiğini ifade ederek, “Bu yasanın eksikleri, sıkıntıları herkes tarafından biliniyor. Çünkü hepimizin derdi aynı. Yani bu yasayla birlikte gelen sıkıntılar bütün belediyelere yansıyor. Zannediyorum 1 Kasım’dan sonra kurulacak hükümet bu yasanın sıkıntılarını bir daha masaya yatıracak ve yasada bazı değişiklikler yaparak bu problemleri en aza indirmek için çalışacaktır” ifadelerini kullandı.
Kocamaz, belediyecilikte probleme ne kadar yakın olursanız çözümün o kadar kolay olacağını vurgulayarak, "Probleme uzaksanız o problemleri çözme şansınız daha da zayıflar. Böyle bir ortamda yapılacak düzenlemelerle hem ilçe belediyeleri hem de büyükşehir belediyeleri biraz daha rahatlamış olacaktır” şeklinde konuştu.
Mevcut yasanın imar yönünden bir bütünlük arz etmesi açısından doğru bir karar olduğunu belirten Kocamaz, “Öyle olaylarla karşılaşıyoruz ki, Anamur’un bir köyünde Mut’un bir köyünde Toroslar’ın tepesinde cenaze işi Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda oluyor. Oysa bu gibi hizmetlerin oradaki ilçe belediyeleri tarafından yürütülmesi gerekir” dedi.
Belediyeler olarak halka hizmeti esas alarak, problemleri çözme konusunda ortak sorumluluk sahibi olduklarını vurgulayan Kocamaz, şöyle devam etti; “Tabi bu yasa ile yetkiler de birbirine karışmış durumda. Birisi gaza basarken diğeri frene basabiliyor. Şu anda Osmaniye Bütünşehir Yasası içerisinde değil. Yetkileri incelediğiniz zaman oradaki bir belde belediyesinin yetkisi büyükşehirden daha fazla. Çünkü büyükşehir ilçe belediyeleri kararları kendi meclislerinden geçiriyor sonra büyükşehir belediyesinin meclisine getiriyor. Bu hem zaman kaybına neden oluyor hem de bazı konularda tartışmalar, farklı düşünceler ortaya çıkabiliyor. Bunların eksiklikleri de elbette var. Mesela kentlerimize baktığımız zaman, özellikle beldelerde, sahillerde çok kötü bir yapılaşma var. Denizin dibinde 20-25 katlı evler yapılıyor. Birçok konuda problemlerin yetkiler dağıtılarak daha kolay çözülebileceği inancındayız. Biz yerel yönetim birlikleri olarak bu konularda görüşlerimizi gerek Türkiye Belediyeler Birliği’ne gerekse de ilgili bakanlıklara iletiyoruz.”
Öte yandan toplantıda, 2016 Mali Yılı Bütçe Müzakeresi ve Çukurova Belediyeler Birliği üyelerinden olan Osmaniye iline bağlı Tüysüz Belediyesi’nin Birliğe üyeliği kabul edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Kocamaz: "Bütünşehir Yasası’yla Gelen Sıkıntılar Tüm Belediyelere Yansıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocamaz: "Bütünşehir Yasası’yla Gelen Sıkıntılar Tüm Belediyelere Yansıyor" haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:17
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı