Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kocaman'ın üzerine ceo geliyor

Alınan başarısız sonuçlarının ardından sportif direktörlük için Avrupa’da isim yapmış, bilgili ve kariyerli bir ismi takımın başına getirmek isteyen yönetim kolları sıvadı. Rota ise İngiltere.

Ferudun NİĞDELİOĞLU
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE’de Başkan Aziz Yıldırım 13 sezondur kulübün başında ve yıllardır futbol takımı için yapılan harcamalar da eleştiri konusu. Transferlerin dışında neredeyse her yıl teknik adam değişikliği yaşanması da kulübün istikrarlı bir grafik çizmesini engelliyor. Milyonlarca dolarlık transferlere rağmen alınan başarısız sonuçların ardından artık yönetim işi profesyonel yöneticilere bırakmaya karar verdi.

İlk olarak Sportif Direktörlük birimini Aykut Kocaman ile deneyen, Christoph Daum takımdan ayrıldıktan sonra hem teknik sorumluluk hem de sportif direktörlüğü camianın sevilen ismine bırakan yönetim alınan başarısız saha sonuçlarının ardından bu konuda daha bilgili ve kariyerli bir ismi takımın başına getirmek için düğmeye bastı.

Fenerbahçe Yönetimi, Premier Lig’in deneyimli isimlerinden birini göreve getirmeyi planlıyor. Çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde sürdüren yönetim belirlediği isimlerden randevu bile almaya başladı.

Önümüzdeki günlerde belirlenecek iki yönetici görüşmeler yapmak için İngiltere’ye gidecek ve tekliflerini sunacak.

Profesyoneller gelecek

Birkaç yıldır kadın voleybol takımı ve erkek basketbol takımını sponsorlara devreden sarı lacivertli yönetim bu branşlardan alınan başarılı sonuçların ardından futbolda da bu sisteme geçmeyi kararlaştırdı. İki branşta da profesyonellerin göreve getirilmesinin ardından bir çok başarıya imza atılması üzerine yönetim futbol takımının başına da Avrupa’da tanınmış, işinin erbabı, kariyeri ile adından söz ettiren birini getirecek.

Ciddi rakam ayrıldı

Bu göreve gelecek kişi için de oldukça yüklü bir maaş belirlendi. Yeni sezon için takımın planlaması ve önümüzdeki 5 yılın çalışmasını yapacak olan sportif direktöre kulübün yıllık bütçesinden de önemli bir pay verilecek. Tüm planlama, oyuncu alış-satışları, teknik direktörün belirlenmesi, futbol takımına mali olarak katkı sağlayacak unsurların belirlenmesi de bu isim tarafından yapılacak.

Öztürk, Galatasaray için düşünmüştü

GEÇTİĞİMİZ seçim döneminde G.Saray’da Başkan Adnan Polat’ın rakibi olarak kongrede göreve talip olan Adnan Öztürk, sarı lacivertli yönetimin düşündüğü sistemi Cimbom’a getireceğini söylemişti. Öztürk seçimler öncesinde Chelsea’nin eski CEO’su Peter Kenyon, Tomas Kurth ve Esteve Calzada üçlüsünden biriyle el sıkışacaklarını belirtmişti. Görevi profesyonel yöneticilere bırakacağını kaydeden Öztürk bu hedefine seçilemeyince ve Adnan Polat karşısında yenilgiye uğraşınca ulaşamamıştı.

Premier Lig’deki Sportif Direktörler

· Liverpool
Damien Comolli
· Chelsea
Frank Arnesen
· Manchester City
Mike Rigg
· Arsenal
Ivan Gazidis
· Stoke City
John Rudge

Bunları da Beğenebilirsiniz