« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kocaman'dan çarpıcı açıklamalar

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, sabahki çalışmanın ardından basın mensuplarıyla bir sohbet gerçekleştirdi.

Uğur DEMİRKIRDI, İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Kocaman ilk olarak; "En önemli şeylerden birisi güvendi. Şu anda takım o güveni verdi hepimize inşallah böyle devam ederiz" dedi.

Trabzonspor maçının galibiyetinin sırrını paylaşan Kocaman; "İkinci yarının başından beri açıkçası olmamız gereken yerden çok gerideydik. Trabzonspor maçı Malatya maçından beri hedef maç olarak görünüyordu. Bütün gücümüzle tekrar lige asılabilmek için hedef maç olarak görünüyordu. O nedenle bu düşünceler önemli etken oldu. 1-2 gün öncesinden şunu yapalım diye bir şey olmadı. Böyle bir sihir olsa geçen seneki maçta da kullanılabilirdi. Her maçta kullanılırdı. Tek bir sihire bağlamaktansa topyekün olarak hedef maç hale getirip belki ligde vardık zaten olacaktık, ama tam anlamıyla güçlü var olmak için hedef maç haline geldi" diye konuştu.

ANTALYA VE TRABZON MAÇLARINDA KENETLENME OLDU, MANİSA MAÇINA NASIL TAŞINIR MOTİVASYON? şeklinde soruya Aykut Kocaman'ın cevabı şöyle oldu:

"Esas kritik yer bulunduğumuz yer. Şu anda en kritik soru en güçlü bir şekilde çözmemiz gereken sorun bu. İçeride Kayseri ile oynayacağız, sonrasında...Yine büyük bir taraftar desteği olacak. Arkasından Beşiktaş maçı var. Bir büyük maç. Derbi maç. Dolayısıyla hazırlıklar ona uygun olacaktır mutlaka. Ama bunların başında Manisa maçı var. Puan olarak son haftalarda büyük çıkış yakaladılar. Etkili oyuncuları var. Şu anda ligin en formda takımlarından birisi. Bütün bunlar maçı çok zorlaştıracak. Bizim her halde geleceğimizle ilgili, hızlandırma anlamında söylüyorum en önemli maça gidiyoruz. Yüksek motivasyonlu bir maç oynadık Trabzonspor ile böyle maçlardan sonra ufak da olsa motivasyonda geri çekilme beklenebilir. Bunu tamamlamamız gerekiyor. Kalan 3 günde futbolcularımla paylaşmam gereken önemli şey bu maçın Trabzonspor maçı kadar geleceğimiz açısından önemli olduğunu bilmeleri. En kritik safhadayız.

Manisa'da taraftarın bizi yalnız bırakacağını sanmıyorum. Manisaspor maçında Gökhan ve Selçuk olmayacak. Bu da bir test bizim için.

Gökhan bütün maçlarda oynuyor. Bazı oyuncu tipleri vardır, bazılarının bir günlük şeye ihtiyaçları var. Oksijen kapasitesi yüksek bir oyuncu. Her maçta oynatabiliyoruz Gökhan'ı ikisinin olmaması bizim için bu haftaki maçın zorluk derecesini bir kademe daha artıracak.

ANDRE SANTOS İLE KONUŞTUKTAN SONRA ONDAN BU KADAR KESKİN BİR DÖNÜŞ BEKLİYOR MUYDUNUZ? CRİSTİAN İÇİN AYNI UMUDU TAŞIYOR MUSUNUZ?

Yukarıdaki iki soruya karşılık Kocaman şu cevapları verdi:

"Sezon başındaki maçlar değil artık bu maçlar. Tecrübeli oyuncuların ağırlıklarının hissettirileceği maçlara doğru gidiyoruz. Santos ile ilgili olarak ben oyunculuk çapı olarak her zaman her yerde söylediğim şeyi söyledim. Becerisi çok yüksek kalitede birisi olduğunu söyledim. Brezilya milli takımı, dünyada referans takımlarından başında gelen bir ekiptir. Bu takımda oynayan bir oyuncu için olumsuz konuşmanın anlamı yok. Andre Santos kendisi alacak formayı dedim. Neden oynamadığını önce kendisine sormalı demiştim. Hiçbir teknik direktör aleyhine olacak bir seçenekle uğraşmaz. Bence iç hesaplaşmasını yaptı gibi görünüyor, istekli olunca üst düzey bir oyuncu. Bu kadar keskin bir dönüş, mayasında var, ruhsal olarak yapabilir miydi?, yapabildiğini gösterdi, bu sevindirici.

Cristianla ilgili ise; buna benzer bir dönüş çapı var. Oyunculuk çapı çok yüksek. Hiçbir soru işaretim yok. Sadece ve sadece ruhunu takıma teslim etmesini bekleyeceğiz. Umarım o da gerçekleşir. Transferle ilgili bir şeyimiz olmadı. Varolan oyuncularımızı tekrar en üst seviyeye çıarabilmek için en yüksek çabayı göstereceğiz.

Cristian bunun altından ne kadar kalkabileceğini gücüyle gösterebilecek. Kalkabilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. kalan 3,5 aylık periyotta hem bize hem takıma ama daha fazla kendisine yardım etmesi gerekiyor. Bunu başarması gerekiyor.

BİLİCA'NIN KUPA MAÇINDA KAPTAN OLARAK SAHAYA ÇIKMASININ NEDENİ...

"Semih o gün kaptan olarak çıkmak istemediğini beyan etti. Takımdaki duruma baktık, en eski ve tecrübeli Bilica görünüyordu. Kriter buydu o yüzden Bilica'yı kaptan yaptık. Daha önce de karşılaşılmış bir durum olabilir. Bazı oyuncular kaptan olmak istemiyor olabilir. Oyuncuların kişisel görüşüdür bu, kişisel olarak yorum yapma durumunda değilim. Böyle bir düşüncesi varsa da saygı gösteririm."

YABANCI FUTBOLCULARIN KUTLAMASI VE KAZA YAPIP ALKOLLÜ ÇIKMALARI HAKKINDA...

"Yabancı futbolcuların durumu için önce kişisel görüşümü söyleyeyim. Normal olarak kabul etmek, böyle olmamasını gerektiğini söylemektir. Dünyanın her tarafında bu iş böyledir. Bunu atlamayın. Oyuncu maçı oynar, ondan sonra eğlenmeyi tercih edebilir. Yaklaşık 30'lu yaşlardaki insanlar bunlar. Gezerler, tozarlar, eğlenirler, kimisi ibadet eder, kimisi bir yere gider içer. Bunu engelleyemezsiniz, Özellikle yüksek yoğunluktaki maçlardan sonra yüksek bir iradeyle motivasyonla hazırlanılan maçlardan sonra bu tip şeyler olması anormal değil. Sadece Fenerbahçe'ye ait bur durum değil. Dünyanın heryerinde en gıpta ettiğimiz oyuncularının davranış şekli bu şekildedir. Diğer taraftan Bilica 11'deki antrenmandaydı. Öyle bir yerden geldiğini bilmiyordum ve antrenmandaki en iyilerden biriydi performansı yüksekti. Hakikaten bilmiyordum. Bence hoş değil. Oyuncu fizik gücüyle para kazanıyor. Kendine özen göstermesi çok önemli. Ama bütün dünyada oyuncuların genel davranış tarzları böyle. 3. olarak da daha fazla ilgilenmek ve görmek istediğim şey bugün de olduğu gibi yüksek bir istekle çalışma arzuları"

FUTBOL FELSEFESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLDU MU ?

"Rakamlara bakıldığında Fenerbahçe en çok topla oynayan takım. Artık en önemli ihtuyacımız olan şey kazanma duygusu. Bence buradan tekrar oraya geçiş yapabilirsek çok daha kalıcı olacak. Özellikle ilk yarıda içeride oynadığımız maçların çoğunda bir GS maçı ve BJK maçı hariç, Sivas maçı da dahil, skorları çok çabuk elde ettik ve oyunu kontral altında tuttuk. Buradaki fark neydi ? Rakiplerimizin şu ana göre 2-3 fazla pozisyona girmesiydi. En azından şimdilik skoru aldıktan sonra rakibe pozisyon vermiyoruz, bunun üzerine biraz daha topu tutarak bunu sürdürebilme olanaklarını tekrar zorlayacağız. Önümüzde çok kritik 3 maç var. Hedefimiz öne geçmek ve öne geçtiğimiz maçı da önde bitirmek. Bunu yavaş yavaş inşa etmek böyle oluyor.

"KOCAMAN UMUTLARIMIZIN SAHİBİSİN" PANKARTINI GÖRÜNCE NELER HİSSETİ ?

"Sadece günü kurtarmak değil. Bence Fenerbahçelilerin büyük bölümünün bende yakalamak istediği, sevdiği en önemli şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Oyuncu planlamasıyla, 3 ay sonra 5 ay sonra bir yıl sonra nerelerde olabileceğimizi hesaplamaya çalışıyoruz. günlük ve günü kurtarana yönelik düşünce ve eylemlerin biraz daha dışında yaşaamaya ve çalışmaya gayret ediyorum. Pankarta gelince;

insan olan insan duygulanır. Güveni hissedebilmek, taraftarın güvenini hissedebilmek en önemli duygu. Diğer taraflar fasafiso, hikaye. En önemlisi o büyük grubun samimi olduğuna inandığım güvenini hissedebilmek. Hataların düzeltileceğini bilmek, bir tarafta da takımın eleceğiyle ilgili düşünebilmek hem benim misyonum demiim ama en çok üzerine düştüğüm şeyler.

MALATYA MAÇINDAN SONRA ANTALYA'YA İNİŞLERİNDE ŞAŞKINA DÖNDÜLER

"Beklentilerimiz protestoya yönelik grup olacağı yönündeydi. Alkışlar geldi, alaycı diye mi acaba şeklinde düşündüm. bir çiçek uzattı hanfendi. naıl baktıysam, o da şaşırmış. Neden bu çiçek diye. Baktım hakikaten samimi şekilde veriliyor. Ondan sonra otele geldiler, neden şaşırdınız dediler. Şaşkınlığımın duruma ait olduğunu söyledim. Biraz mahcubiyet duygusu olan utanma duygusu olan insanlar için utandırıcıydı o durum. Aslında niye, utanılacak bir şey yapmıyorsun, başarısızlık varsa faturası vardır falan ama ülkemiz değer yargıları bu şekilde oluşuyor.

TRANSFER DURUMU

"Transfer için çaba vardı. Geçen sene transfer yapılmayacak diye bir şey yoktu. Bradley ile yüzde 99'du. Ne geçen sene transfere engel oldum ne de bu sene yüzde 100 transfer olacak dedim. Transfer için çaba gösterdik fakat gerçekleştiremedik. Transfer yapılmadığından dolayı kırgın değilim. Her zaman oynayabilecek çapta 24 oyuncumuz var. Artık transferden bahsetmenin bir anlamı yok"

TRANSFER YAPILMAMASI KÖTÜ BİR SONUCUN ARDINDAN EN ÇOK ELEŞTİRLEN KONU OLABİLİR?

Ona fırsat vermemeye çalışacağız. Ne söylesek hikaye şu anda. Bundan sonra her şeyi sonuçlar belirleyecek. Uzatmanın anlamı yok. şu anda bitti. Ne yanıt verirsem vereyim tatmin edici yanıt olmayacak. Takım başarılı olduğu sürece bu sorular gündeme gelmeyecek. Ne zaman ayağımız sekerse bu sorular gündeme gelecek. Bitti artık. Yapılacak eleştirileri de bütün kulüp olarak karşılayacağız ya da bütün gücümüzle eleştirinin olmaması için sahada karşılık vermeye çalışacağız"

ÖZER'İN GELECEĞİ?

"Özer, büyük sakatlıkların altından çıktı. Uzun süre sakatlıklardan sonra artçı sakatlıklar mutlaka geliyor. Tekrar formlarını yakalaması uzun sürüyor. Sakatlıktan gelen oyuncular bir hafta 10 gün antrenmanda uçarlar. Yüksek enerjiyle büyük iştahla uçarlar. Sonra maçlar başlar ilk maçlar başarılı geçer. Sonra yavaş yavaş düşüş başlar. Ufak tefek sakatlıklar başlar. Özer de Ankaraspor'da ligin ikinci yarısında sakatlandı. O günden beri omuzu çıktı, ameliyat oldu, çivisini aldılar, bir türlü yüksek antrenman randımanı bulamadı. Ayakları çabuklaşamadı. Sahaya çıkınca kendini göstermek için çok şey yapmaya çalışıyor. Özer, Uğur, Stoch aynı şekilde. Bunları aşma kapasitelerini gösterecekler. Aşamazlarsa rüzgarın sert esmesiyle kaybolup gidecekler, teknik direktör için de geçerli..."


Bunları da Beğenebilirsiniz