"Dr.Başak Demiriz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Dr.Başak Demiriz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Dr.Başak Demiriz

Kocam niye koltukta uyuyor?

Eğer siz de koltukta uyuyan erkeklerdenseniz, karınızın neler düşündüğünü bilmek ister misiniz?

Danışan: Karım hayatı bana zindan ediyor. Evde hiç huzurumuz kalmadı, devamlı tartışıyoruz. “Psikoloğa git, yoksa boşanırım” diye beni sürekli tehdit ettiği için gelmek zorunda kaldım.
Dr. Başak: Neden bana gelmeniz gerektiğini düşünüyor?
Danışan: Ortada bir problem yok aslında. Hepsi onun kafasında. Gece gündüz senaryolar yazıyor ve sonra kendisi de inanıyor.
Dr. Başak: Bir şeylerden mi şüpheleniyor?
Danışan: Valla artık ben de kafasından geçenleri takip edemiyorum. Her gün başka bir hikaye!
Dr. Başak: Bu hikayelere neden olacak bir davranışınıza mı tanık oldu?
Danışan: Tek neden benim televizyon karşısında uyuyakalmam.
Dr. Başak: Nasıl yani?
Danışan: Akşamları televizyon seyrederken kanepede uyuyakalıyorum. Ne var bunda? Bir sürü arkadaşım, hatta babam bile benim gibi.
Dr. Başak: Sabaha kadar orada mı kalıyorsunuz?
Danışan: Eşim genellikle uyandırır, sabaha karşı tuvalete kalktığında. Geçen kavgamızda “Artık uyandırmayacağım, ne halin varsa gör” dedi. Ben de beni rahat bırakacak diye sevinmiştim işin açıkçası. İki gün sonra esas kavgalar başladı.
Dr. Başak: Neden?
Danışan: Onunla yatmak istemediğime göre evliliğimizde ciddi bir problem varmış.
Dr. Başak: Sizce var mı?
Danışan: Tek problem onun bu hırçınlığı.
Dr. Başak: Başka bir problem olup olmadığını eşinizle konuştunuz mu?
Danışan: Konuşacak bir şey yok ki, o da sizin gibi “Konuş benimle neyin var” diyor. “Konuşacak bir şey yok” diyorum, iyice çıldırıyor.

BELLİ Kİ ŞEFKATE İHTİYAÇLARI VAR

Dr. Başak: Size kızmasının nedeni çok açık: Koltukta uyuyor olmanız ona normal veya doğru gelmiyor ve bunu niye yaptığınızı anlayamıyor.
Siz ona bir açıklama yapmadıkça daha da sinirlenip kendi kendine anlamlar üretiyor. Çünkü belli ki onun, size sarılarak uyumaya, belki de şefkate ihtiyacı var, ayrıca televizyon karşısında uyuyakalmanız büyük bir olasılıkla cinsel hayatınızı da olumsuz şekilde etkiliyordur. Bütün bunlara rağmen siz televizyon seyretmeyi tercih ediyorsunuz ve onu yalnız bırakıyorsunuz. Bu tercih onu üzüyor olamaz mı?
Danışan: Evet ama benim de biraz kendi kendime kalmaya ihtiyacım olamaz mı?
Dr. Başak: Kesinlikle olabilir. İşte bütün mesele bunu açıklayabilmek ve bu tercihinizin onunla bir ilgisi olmadığını anlatmak. Yoksa eşiniz de diğer bütün kadınlar gibi bu davranışınıza değişik anlamlar yükleyebilir.
Danışan: Koltukta uyuyakalmanın başka ne anlamı olabilir Allah aşkına?
Dr. Başak: Benim bugüne kadar duyduğum birçok şikayet var buna benzer. Çoğu kadın, eşinin koltukta uyuyakalmasının normal olmadığını düşünüyor. Hatta bu onlar için sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir problem. Evliliklerinin gidişatı ile ilgili ciddi bir sıkıntıya işaret. Dolayısıyla, erkekler “Ben yanlış bir şey yapmıyorum, alt tarafı televizyon karşısında uyuyakalıyorum” diye düşünürken, kadınlar bu davranışın arkasında ciddi bir problem olduğuna inanıyor ve bunu ortaya çıkarıp acilen çözmek istiyor.
Sizin de az önce eşinizden bahsettiğiniz gibi, akıllarına türlü düşünceler, türlü senaryolar geliyor ve genellikle şu soruların cevaplarını bilmek istiyorlar:

NEDEN KOLTUĞU BANA TERCİH EDİYOR?

Eşim koltukta uyuyakaldığına göre ve benimle uymadığına göre acaba;
Artık beni sevmiyor mu?
Ona çekici gözükmüyor muyum?
Hayatında başkası mı var?
Beni önemsemiyor mu?
Benden gizlediği bir şeyler mi var? Ben uyuyunca internette başkalarıyla mı görüşüyor?
Acaba homoseksüel mi?
Depresyonda mı?
İşle ilgili problemleri mi var?
Bana kızgın mı?
Bana nedenini açıklamadığına, benimle bu konuyu konuşmak istemediğine göre bana söyleyemediği bir şeyler mi var?
Benim buna ne kadar üzüldüğümü, kırıldığımı bile bile hâlâ yatağında yatmıyorsa artık çoktan bazı şeyler onun için bitmiş mi demektir?
Bana sarılarak yatmak için can atacak bir erkek elbette vardır, hiç vakit kaybetmeden boşansam mı?

YATAK ODANA TELEVİZYON AL HER ŞEY ÇÖZÜLSÜN

Danışan: Bunları düşünüyor mudur gerçekten?
Dr. Başak: En azından birkaç tanesini düşündüğüne emin olabilirsiniz.
Danışan: Nereden çıkarıyor bunları?
Dr. Başak: Bunun birçok açıklaması olabilir. Eşinizin mutlu ve uyumlu bir evlilik için aynı yatağı paylaşmak istemesi, düzenli bir cinsel hayatınızın olmasını istemesi çok da anlamsız bir beklenti değil. Bu beklentisi karşılanmadığında doğal olarak nedenini araştırmaya başlar. Kâh kendisini suçlar, kâh sizi, ama işin içinden çıkamaz. İşte bu noktada kadınlar birbirlerinden medet umar. Kimisi başına geleni paylaşır: “Benim eşim de televizyon karşısında uyuyakalırdı, sonra ortaya çıktı ki başka bir kadın varmış hayatında”... Kimisi de öğütler verir veya çözümler önerir: “Yatak odana televizyon al, her şey hallolur”, “Takip et, kiminle beraber olduğunu bul”.
Danışan: Birbirlerini dolduruyorlar.
Dr. Başak: Aslında sizi anlamaya çalışıyorlar. Bunun tek çözümü ise onunla konuşmak. Siz ona dürüst bir şekilde kendinizi ifade etmediğiniz sürece o hikayeler yazmaya devam edecek. Ama önce siz bu davranışınızın yarattığı sıkıntıyı kabul etmelisiniz.
Danışan: Bunun bu kadar problem olması hoşuma gitmiyor ama evet bu kadar üzüldüğüne göre bir sıkıntı var ve bir şeyler yapmak lazım.
Dr. Başak: Bu konuda bir şeyler yapmaya karara verdiğinize göre, kendinize aynı soruyu sorun: Neden her gece koltukta uyuyorum? Eğer biraz önce sıraladığım nedenlerden herhangi biri sizin için geçerliyse bunu çözmenin yollarını araştırmalı, gerekirse yardım almalısınız. Problemleri yok saymak çözüm değildir.
Danışan: Eşimi seviyorum, bahsettiğiniz nedenler benim için geçerli değil.
Dr. Başak: Bunu da eşinizle açık açık konuşmanızı tavsiye ederim. Kadınlar ve erkeklerin çok farklı ihtiyaçları var. Kadınlar yalnız kalmayı pek tercih etmezken, erkek için yalnız kalmak çok gereklidir. Eşinizin bunu anlaması ona güç gelebilir, çünkü yalnızlık çoğu kadın için oldukça olumsuz bir anlam taşır, sevdiğini hep yanında ister. Oysa erkeğin, eşini, sevgilisini ne kadar severse sevsin, onunla her dakika beraber olmaya ihtiyacı yoktur. Yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Kimisi bilgisayar başına, kimisi TV önüne kaçar. Koltukta uyuyakalmak da böyle bir kaçış olabilir.
Danışan: Eşim bunu anlamıyor. Tek sebep biraz yalnız kalma ihtiyacım.
Dr. Başak: Bu kadınlara yabancı bir konu, çünkü çoğu kadın özgür olmaktansa bağlanmak ister. Kadın birinden kaçıyorsa, artık onunla olmak istemiyordur. Bu kadar basit. Dolayısıyla sizin bu kaçışlarınızı başka türlü yorumlamasını beklemeyin.
Danışan: Ondan sıkılmadığımı ama arada bir yalnız kalmaya ihtiyacım olduğunu anlatacağım.
Dr. Başak: Konuşmak çok gerekli ama yeterli değil. Onun da ihtiyaçlarını hatırlayıp, televizyon karşısında uyuyakalmalarınızın sıklığını ‘arada bir’ olarak azaltmaya çalışırsanız, problem yaşamazsınız.

NOT: Psikoterapi diyalogları, yaşanmış hikâyelerden esinlenerek, psikoterapi sürecinde kullanılan yöntemlere örnek oluşturmak amacıyla yaratılmıştır. İçeriği psikolojideki bilimsel gelişmelere paralel olmakla beraber genel bilgilendirme ve tavsiye niteliğindedir.
X