KOCAELİ HABERLERİ

Kocaeli'nde taşeron 300 lastik işçisine kadro müjdesi

AA / Kadir Yıldız,Halil İbrahim Taşel
24.01.2015 - 18:52Son Güncelleme :

- Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Karacan: - "Burada da mevcutta 300 arkadaşımız şu an bu sendikal yapının içine girecek"

AA / Kadir Yıldız,Halil İbrahim Taşel

KOCAELİ (AA) - Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Goodyear'ın İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan toplam 300 taşeron işçinin kadroya alındığını bildirdi.

Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri'nde kadroya alınan işçilere hitap eden Karacan, bölgedeki lastik fabrikalarında bir mücadele içine girdiklerini belirterek, diğer fabrikaların ardından Goodyear işçileri için de önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Lastik sektörünün Türkiye'ye yaklaşık 60 yıl önce girdiğini ifade eden Karacan, bu sektördeki işçiler açısından yararlı işler başardıklarını vurguladı.

Karacan, taşeronlaşmanın hızlı şekilde yürüdüğünü dile getirerek, "Sendika olarak Türkiye'de ilk defa taşeronda örgütlenmiyoruz. Taşeronu çıkarıp, asıl işçiyi sokarak örgütleniyoruz. Çalışmaya başladığımız Brisa ve Pirelli'den sonra Goodyear'ı da bunların içine katmamız gerekliliğini Goodyear yöneticilerine ilettik. 10 günden beri de toplantılar sürüyor. Hiç kimse taşeron işçisini köle gibi çalıştıramaz. Burada hem Adapazarı hem de İzmit'teki Goodyear'da çalışanlar bulunuyor, toplam sendika üyesi mevcut sayısı Adapazarı'nda 600, İzmit'te 400. Burada da mevcutta 300 arkadaşımız şu an bu sendikal yapının içine girecek" diye konuştu.

Alın teriyle çalışanların bulunduğu durumu daha yukarıya çıkarabilmek için çalıştıklarını anlatan Karacan, Goodyear'da 10 gündür, yaklaşık 10 saate varan görüşmelerin ardından bu sonuca varıldığını bildirdi.

Karacan, sendikalarının sosyal faaliyet ve örgütlü yapısını geliştiren öncü kuruluşlardan olduğunu belirterek, "Sendikamız, Türkiye'nin her yerinde örgütlenme atağına geçmiştir. Adana'da, Şanlıurfa'da, Gaziantep'de, Ankara'da, Çerkezköy'de, Gebze'de, İzmir'de şu ana kadar 3 bine yakın örgütlü işçi arkadaşımızı sendikanın bünyesine katmış durumdayız. Brisa, Pirelli ve Goodyear olarak bin 300 kişi, Lastik-İş Sendikası'nın üyesi olmuştur, sizler de dahil olmak kaydıyla" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Kocaeli'nde taşeron 300 lastik işçisine kadro müjdesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 18 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocaeli'nde taşeron 300 lastik işçisine kadro müjdesi haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  08 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:38
  • Akşam
   17:57
  • Yatsı
   19:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı