Eğitim Haberleri

  Kocaeli'de ilkokula yeni başlayan öğrenciler satrançla tanışacak

  AA
  19.08.2014 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ilkokul birinci sınıf öğrencilerine 26 bin 555 satranç takımı dağıtılmasına yönelik anlaşma imzalandı.

  Başiskele ilçesindeki otelde düzenlenen törende konuşan TSF Başkanı Gülkız Tulay, "Doğru Hamle'de Buluşalım Projesi"nin üçüncü yılına girdiğini belirtti. Çocukların satrancı öğrenmeleri için birçok proje geliştirdiklerini söyledi. Projenin kendilerini en çok heyecanlandıran ve amaçlarına en fazla yaklaştıran altın hamle olduğunu anlatan Tulay, diğer illere de örnek olduğunu söyledi.

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da çocukların her zaman en iyisine layık olduğunu dile getirerek, geleceğin onların omuzlarında yükseleceğini anlattı. Çocukları birçok açından geleceğe hazırlanmanın görevleri olduğuna değinen Karaosmanoğlu, şöyle dedi:
  "Çocukların en önemli zeka sporu satrancı öğrenmelerini hedefledik. 3 yıl önce bu projeyi başlattık. Tüm birinci sınıflara satranç takımı verdik. Bu kapsamda öğretmenler de bu eğitimin parçası haline geldi. Hedefimiz, tüm çocukların satranç öğrenmesini sağlamaktır. Hayat da esas itibarıyla satranç, doğru hamle yapılırsa kişi mutlu olur. Çocuklarımızın da hayatlarında her zaman doğru hamleler yapmasını istiyoruz."

  Karaosmanoğlu, her zaman eğitimin yanında olduğunu anlatarak, "Satrancın yanı sıra çocuklara tablet bilgisayar dağıttık ve bunun Türkiye'de örneği bulunmuyor. Bu eğitim-öğretim döneminde de Kocaeli'de eğitim gören birinci sınıflara düzenlenecek törenle 26 bin 555 satranç takımı verilecek" bilgisini paylaştı.

  Konuşmaların ardından Tülay, Karaosmanoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik protokole imza attı.

  Yeni eğitim-öğretim dönemindekilerle 3 yılda 91 bin 555 satranç takımı dağıtılacağı öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı