KOCAELİ HABERLERİ İZMİT HABERLERİ

Kocaeli'de gürültü kirliliği azalacak

DHA
22.08.2017 - 10:52Son Güncelleme :
DHA

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Kocaeli Stratejik Gürültü Haritaları'nın ardından Gürültü Eylem Planları Ön Raporu kapsamında alınacak önlemler açıklandı. Trafik yönetiminin önemine değinilirken, tramvay ve metro gibi toplu taşımanın insanlara özendirilmesi, bisiklet kullanımının arttırılması, yüksek kaliteli asfalt ve yaya bölgelerinin oluşturulması gibi projelerin gürültü kirliliğinin azaltılması acısından önemli olduğu vurgulandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı Kocaeli Stratejik Gürültü Haritaları'nın ardından Gürültü Eylem Planları Ön Raporu kapsamında alınacak önlemler açıklandı. Büyükşehir Belediyesi'nin meclis toplantı salonunda yapılan basın açıklamasına Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman katıldı. Kocaeli genelinde trafik, demiryolu, liman ve endüstri dahil olmak üzere Stratejik Gürültü Haritaları, 2015 yılı aralık ayı itibari ile belirlendi. Belirlenen yerlerde gündüz, akşam ve gece olmak üzere günün farklı zamanlarında gürültü ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen veriler, yapısal olarak hangi cephelerden geldiği noktasında Avrupa'da da kullanılan Hot-Spot hesaplama yöntemiyle çıkarıldı.

Toplantıda gürültü kirliliğini önlemede kentsel planlama ve trafik yönetiminin önemli olduğuna dikkat çekildi. Kentsel planlama açısından karayolları ve büyük caddelerin etrafına konut, okul ve hastane gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yapıların yapılmaması gerektiği belirtilen toplantıda, hastane, okul ve konut gibi yapıların yerine karayolları ve cadde kenarlarına sanayi kuruluşlarının yapılmasının daha uygun olacağını ifade edildi. Şehirde gürültü kirliliğinin azaltılması açısından trafik yönetiminin de önemine değinildi. Tramvay ve metro gibi toplu taşımanın insanlara özendirilmesi, bisiklet kullanımının arttırılması, yüksek kaliteli asfalt ve yaya bölgelerinin oluşturulması gibi projelerin gürültü kirliliğinin azaltılması acısından önemli olduğu vurgulandı.

İzmit ve diğer birçok ilçede belirlenen yerlerde ölçümlerin gerçekleştirildiğinin aktarıldığı toplantıda, hastane, okul, dört yol, kavşak gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerde cephesel ölçümler yapıldığı belirtildi. Ayrıca Karamürsel, Gölcük, İzmit, Gebze ve Dilovası ilçelerinde belirlenen noktalardaki projelerin 2017 yılı sonuna kadar bitirileceği aktarıldı. Tamamlanan ve devam eden projelerle Kocaeli’nin gürültü kirliliğinde önemli derecede azalma olacağı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmit haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmit haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaeli'de gürültü kirliliği azalacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:17

KOCAELİ NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Umut Eczanesi

  İzmit
 • Emir Yusuf Eczanesi

  İzmit
 • Melek Eczanesi

  İzmit
 • Cevher Eczanesi

  İzmit
Sayfa Başı