« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Koca Yusuf yağlı güreşle anıldı

Avrupa ve ABD'de yaptığı müsabakalarda hiç yenilgi almamasından dolayı “Müthiş Türk” lakabıyla bilinen Türk güreşinin en büyük isimlerinden Koca Yusuf anısına, akraba ve hemşehrilerinden bazılarının torunlarının yaşadığı Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Mecidiye köyünde yağlı güreş müsabakaları düzenlendi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Köy halkının yanı sıra belde dışından çok sayıda vatandaşın katıldığı, bu yıl 3'üncüsü organize edilen yağlı güreş şenlikleri, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencisi 8 sporcunun yarıştığı güreşler öncesi resim öğretmeni Füsun Erbay tarafından yapılan Koca Yusuf tablosu sergilendi. Daha sonra güreş müsabakaları gerçekleştirildi.

Mecidiye köyünde yaşayan bir grup çocuğun yer aldığı tekvando gösterisinin ardından, köy gençlerinin yaz gecelerinde köyde gezerek oynadıkları deve oyunu sergilendi. Büyüklerin katıldığı enişte-kayınbirader ip çekme yarışması yoğun ilgi gördü. Çocukların katıldığı kısa mesafeli koşu ve çuval yarışmaları da yapılan şenliklerde, yarışmalarda dereceye giren çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Şenliklere, Zafertepe Çalköy belde Belediye Başkanı Arif Teke, AK Parti Altıntaş İlçe Başkanı Ferit Karabulut ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KOCA YUSUF'UN ANISINI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Koca Yusuf, 1857 yılında Bulgaristan'ın Şumnu kentinin Karalar köyünde doğdu. Ünü, önce Deliorman'a, sonra Kırkpınar'a yayılan Koca Yusuf, Türk güreşinin gelmiş geçmiş en büyük pehlivanlarından biri olarak tarihe geçti.
Yalnız Türk güreşinde değil, güreş dünyasında da zirve kabul edilen Koca Yusuf, ilk kez güreş tarihinin en büyük pehlivanlarından 26 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını elinden bırakmayan Kel Aliço'nun karşısında tanındı. 27'inci yılında da başpehlivanlığı rakipsiz alacağını umarak Kırkpınar'a gelen Kel Aliço, burada Koca Yusuf'un sırtını yere getiremeyince er meydanlarında Koca Yusuf devri başladı.

Koca Yusuf, Avrupa ve ABD'de yaptığı güreşlerde hiç yenilmeyerek, 800 altın ödül kazandı. Bunları kemerine yerleştiren Koca Yusuf, yurda dönmek için 1898'de Fransız bandıralı “La Buorgogne” adlı gemiye bindi. Gemi, Atlas Okyanusu'nda sis yüzünden İrlanda bandıralı “Cromartyshre” gemisiyle çarpıştı. 721 yolcunun bulunduğu “La Buorgogne” sulara gömüldü ve kurtulan olmadı.

İri yapısı, güreş becerisi, gücü ve spor ahlakıyla tüm dünyanın tanıdığı ilk pehlivanlardan biri olan Koca Yusuf, Avrupa ve ABD'de yaptığı karşılaşmalarda hiç yenilgi almamış olması ve heybetinden dolayı “Müthiş Türk” lakabını aldı.
1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından Koca Yusuf'un doğup büyüdüğü Karalar köyünden göç eden bazı akraba ve hemşehrileri, 1908'de Altıntaş'a yerleşerek Mecidiye köyünü kurdu. Köyü kuran vatandaşların torunları, Koca Yusuf'un anısını yaşatmaya çalışarak yağlı güreş şenliklerini 2008'den bu yana her yıl düzenliyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz