Koca izni engeli ekrandan delinecek kadın TV’den okuma-yazma öğrenecek

Demet CENGİZ BİLGİN
01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2011 - 21:55

Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusta yer alan her 100 kadından 11’i, her 100 erkekten ise 3’ü okuma yazma bilmiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2010 verilerine dayanan bu oranlar, 3 milyondan fazla kadın ve 697 bin civarı erkeğin okuma yazma bilmediğini ortaya koyuyor. Okuma yazma bildiğini beyan edenler arasında yer alan 3 milyon 208 binden fazla kişinin ise bir diploması yok. Diploma sahibi olmayan 3 milyondan fazla okur yazarın 2 milyondan fazlasını da kadınlar oluşturuyor. 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 13’ü yani 7 milyondan fazla insan işlevsel düzeyde okuma yazma bilmiyor. Bu rakamlar nedeniyle dehşete düşen eğitim kanalı ZTV Bilgi, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte okuryazarlık savaşını ekranlara taşıyor. “Hayat Okuyunca Güzel” ismini taşıyan proje 12 Ekim’de yayına başlıyor.
Devletten beklememeli
ZTV’yi çatısı altında bulunduran MediaSA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, “Gelir seviyesi düşük aile çocuklarının eğitim alabilmesi için ZTV’yi kurduk. Şimdi AÇEV ile ortak bir proje yürütüyoruz. Bu çağda bu kadar çok sayıda kişinin okuma yazma bilmemesi kabul edilemez. Her şeyi devletten beklememek lazım” dedi. Demet Sabancı Çetindoğan, zaman zaman düzenlenen okur-yazarlık kampanyalarının faydasını hatırlatarak şöyle konuştu: “Ancak bazen ne yazık ki fiziki olarak kadınların bir yere gidip bu eğitimleri almaları çok zor. Çoğu eşinden izin alıyor. Bir keresinde ‘Sağ olsun, oğlum gönderdi’ diyen bir kadına rastlamıştım. Televizyondan onlara ulaşarak, bu engelleri de aşacağız. Bineceği dolmuşun üzerini kendi okuyabilecek diye sevinen kadınlar oluyor.”
Çocuklar duyuracak
AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Özyeğin, okullarda yapılacak duyurularla çocukların annelerini programdan haberdar etmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Televizyon dizisi ve kadın programlarından çağrı desteği

AÇEV tarafından hazırlanan ve danışmanlık verilen, kadınlara yönelik bir okuma yazma programı ZTV’de 25’er dakikalık 60 bölümden oluşuyor. Gerçek 9 kadın kursiyer ile yapılan programlar haftada üç gün yayınlanacak ve diğer üç gün de tekrarı olacak. Demet Sabancı Çetindoğan, program çağrısının yapılacağını belirtirken, AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Özyeğin, reytingi yüksek kadın kuşağı programlarına projenin duyurusunu yapmaları için ricada bulunduklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı