Koç'a 1.8 milyar dolarlık Tüpraş kredisi

ANKA
23.01.2006 - 10:22 | Son Güncelleme:

Koç Holding’in TÜPRAŞ’ın yüzde 51 oranındaki hissesini satın almak üzere kurduğu Enerji Yatırımları A.Ş., Türk bankalarından oluşan bir konsorsiyumdan TÜPRAŞ için 1.8 milyar dolarlık kredi sağladı.

Koç Holding’ten İMKB’ye gönderilen açıklamada, Enerji Yatırımları A.Ş.’nin, TÜPRAŞ özelleştirmesinde kullanmak üzere Akbank Malta Brnach, Garanti Bankası, İş Bankası Bahreyn Off Shore Branch, Standart Bank PLC ve Türkiye Vakıflar Bankası Bahreyn Branc tarafından oluşturulan konsorsiyumdan 1.8 milyar dolarlık kredi alınmasına ilişkin sözleşmenin Halk Bankası’nın düzenleyici kuruluş olarak katılımıyla 21 Ocak’ta imzalandığı bildirildi.
Koç Holding, geçen hafta da uluslararası bankalardan TÜPRAŞ için ve mevcut kredilerinin geri ödenmesinde kullanılmak üzere toplam 2.5 milyar dolarlık kredi sağlandığını açıklamıştı. Koç Holding’in şimdiye kadar TÜPRAY için toplam 4.3 milyar dolarlık kredi sağladı.
Koç-Sheel Ortak girişim grubu özelleştirme ihalesinde TÜPRAŞ’ın yüzde 51’i için 1 milyar 140 milyon dolar teklif etmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı