Koç, Yapı Kredi’ye 700 milyon dolar zam yaptı

Esra SAHİCİ
22 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 10:21

Yapı Kredi hisseleri için çağrı fiyatını daha önce 5.35 YTL olarak açıklayan Koç, SPK’nın uyarısı üzerine yeni fiyatını 6.50 YTL olarak belirledi. SPK’nın "minumum 6.46 olmalı" uyarısını dikkate alan Koç, böylece daha önce 3 milyar dolar olarak hesapladığı Yapı Kredi’nin değerini 700 milyon dolar yükseltmiş oldu.

GEÇEN yıl yüzde 57.4’ü için 1 milyar 160 milyon Euro vererek satın aldığı Yapı Kredi’yi 28 Eylül’te devralan Koç, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) uyarısını üzerine çağrı fiyatını yükseltti. Daha önce küçük yatırımcı için çağrı fiyatını 5.35 YTL olarak açıklayan Koç, fiyatını 1.15 YTL yükseltti. Böylece bankanın değeri de ilk çağrı fiyatından /images/100/0x0/55eb22e0f018fbb8f8ad913cbu yana 700 milyon dolar artmış oldu.

SPK ’ARTIR’ DEMİŞTİ:

Sermaye Piyasası Kurulu, 21 Aralık 2005’te Yapı Kredi Bankası’nın (YKB) yüzde 58.22’sini alan Koçbank’ın, diğer ortaklara çağrı için belirlediği 5.35 YTL’lik fiyatı düşük bulmuştu. SPK, çağrı fiyatının en az 6.458 YTL olmasını istemişti. Koçbank’ın 1 YTL nominal değerli YKB hissesi için önerdiği 5.35 YTL çağrı fiyatını beğenmeyen SPK, fiyatın Koçbank’ın YKB hisselerinin blok alımında doğrudan ve dolaylı yollarla ödediği en yüksek tutarın altında olması nedeniyle kabul edilmemesine karar vermişti. Küçük ortaklara çağrı fiyatının 6.458 YTL olmasını kararlaştıran SPK, ayrıca, Yapı ve Kredi Bankası’nın bankacılık dışı varlıklarının satışının, hisse satış sözleşmesiyle belirlenen değerlerden yüksek fiyatlarla satılması halinde aradaki farka bağlı olarak da çağrıya cevap veren ortaklara ödeme yapılmasını istemişti. Kurul, Yapı Kredi Sigorta için belirlenen 1.91 YTL’lik fiyatı da az bulmuştu.

CEZA UYARISI ETKİLİ OLDU:

Koçbank’ın bu uyarıyı dikkate almaması halinde 40 bin YTL’lik idari para cezası uygulama yetkisi bulunan SPK, taraf olan yatırımcılara duyuru yaparak "Aynen ifa davası açın" diyebilecekti. SPK, Koçbank’ın çağrı bilgi formunu iletebilmek için yaptığı ek süre başvrusunu kabul ederek ek süre tanırken Koçbank’ta bu uyarıları dikkate alarak çağrı fiyatını yeniden belirledi. Yapı Kredi, küçük hissedarlardan payların satın alınmasına ilişkin fiyatını belirlerken SPK’nın 21 Aralık 2005 tarihinde belirttiği sepeti baz alarak 6.50 YTL’lik fiyatı hesapladığını duyururken, 15 günlük satınalma süresini de 23 Şubat ile 9 Mart olarak belirledi.

PİYASA DEĞERİNİN ALTINDA:

Yapı Kredi’nin yüzde 57.4’ünü 2.5 milyar dolarlık piyasa değerinden yapılan hesapla satış sözleşmesini imzalayan Koç, ilk çağrı fiyatını 3 milyar dolarlık toplam değer üzerinden vermişti. SPK’nin minumum 6.46 YTL olmasını istediği fiyatın 4 Ykr üzerine çıkan Koç, böylece Yapı Kredi’nin değerini de 3 milyar 700 bin liraya yükseltti. Ancak Yapı Kredi Bankası’nın dünkü borsa kapanış fiyatına göre piya değeri 4 milyar 160 milyon lira düzeyinde. Buradan yola çıkılarak yapılan hesaplamaya göre bankanın piyasa değeri Koç’un fiyatının yüzde 12.3 üzerinde bulunuyor. Bu nedenle küçük yatırımcının çağrıya katılmayacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

Cansızlar, ’uymak zorundalar’ demişti

SERMAYE
Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 58.22’sini satın alan Koçbank’ın Yapı Kredi’nin diğer ortaklarına yapacağı çağrı işleminde, SPK’nın belirlediği fiyatın değişmeyeceğini açıklayarak, "Belirlediğimiz rakamın altına düşülmesi söz konusu değil" demişti. Cansızlar, ancak Koçbank tarafından SPK’nın bilmediği yeni bir durum gündeme gelirse değişikliğe gidilebileceğini belirtirken, böyle bir konunun da olmadığını söylemişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı