Koç: Yanında milletvekili çalıştıranları sorgulayın

Hürriyet Haber
14 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2000 - 00:01

KOÇ Holding Yeni İş Geliştirme Grubu Koordinatörü Ali Koç, Gençlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ‘‘Yanında milletvekili çalıştıran şirketleri sorgulayın’’ dedi. Koç, Türkiye'deki yolsuzlukların irtica kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

ARI Hareketi, IRI (International Republican Institute-Uluslararası Cumhuriyetçieler Enstitüsü) kamuoyu araştırma şirketi Strateji-Mori ve Sivil Toplum Girişimi'nin ortaklaşa düzenlediği ‘Gençlik Konferansı’nın ilk gününde, 22 ilden değişik mesleklerden 300 genç, başarılı genç işadamlarıyla biraraya geldi. Konferans kapsamında düzenlenen, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in kızı gazeteci İpek Cem'in yönettiği panelde Koç Holding Yeni İş Geliştirme Grubu Koordinatörü ve Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı Ali Koç, ‘‘GSM'yi de kazanamadık. Ben de pek fazla başarı hikayesi yok’’ diyerek, gençleri güldürdü.

MİLLETVEKİLİNİ SORUN

Ali Koç, Serdar Bilgili'ye spor-siyaset ilişkisine yönelik soru soran gençlere ‘‘Spor-siyaset ilişkisini sorguladığınız gibi politika-özel sektör ilişkisini de sorgulayın. Bu daha da kötü. Özel sektördekilere ‘milletvekili çalıştırıyor mu çalıştırmıyor mu?' sorun. Bu Türkiye için son derece olumsuz bir şey. Türkiye'de çok ciddi yolsuzluk vardır. Bu irtica ve bölücülük kadar ciddidir’’ dedi.

Uzun yıllar ABD’de yaşadıktan sonra Türkiye'ye gelince kültür şoku yaşadığını anlatan Ali Koç, ABD'deki sorgulayan sistemin, Türkiye'de yerini, sorgulamayan ezberci sisteme bıraktığını anlattı. Ali Koç, başarının şartını ‘merakı diri, iletişimi duru’ tutmak olarak özetlerken, genç yöneticilerin, ekip çalışmasıyla ayakta kalabilceklerini söyledi. İş yaşamında ‘rütbesiz iletişim’e çok önem verdiğini belirten Ali Koç, ‘‘Türkiye sevdalısı olmak, bizi ayakta tutan en iyi enerji kaynağıdır’’ diye konuştu.

Ali Koç, Türkiye'de eğitim ortalamasının kişi başına 3.8 yıl olduğunu belirterek, ‘‘İlkokuldan terk toplum, bilgi toplumunda değil bu ülkede bile ayakta duramaz’’ dedi. Bir soru üzerine Ali Koç, 45 bin kişilik bir şirkette başarısız olmaktan hep korktuğunu belirterek, dedesi Vehbi Koç'un kültürüyle büyüdüğünü söyledi. Ali Koç, dedesini ‘Dünyaya milyonda hatta milyarda bir gelecek insandı’ diye niteledi.

BJK'de 1992-1998 yılları arasında yönetimde yer aldığını 92'den bu yana gelirlerin 4 milyon dolardan 50 milyon dolara çıktığını belirten Bilgili, ‘‘Bugün başkan olduysam Süleyman Seba sayesinde oldum, o benim hocamdır’’ dedi. Bilgili, iki yıl içinde gelirleri 100-120 milyon dolara çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Bilgili, yabancı futbolcu transferleriyle ilgili bir soru üzerine de yabancı transferinin hem Türk futbolcuların ufkunu genişlettiğini hem de Türkiye'de fahiş fiyata yükselen transfer fiyatlarını normal hale getireceğini anlattı.

GENÇLER ÇOK KAZIK YEDİ

Arı Hareketi Genel Koordinatörü Kemal Köprülü de Türkiye'de gençlerin çok ‘kazık yediğini’ bu nedenle herşeyi sorgulamaları gerektiğini söyledi. Köprülü, özgüven, hedef seçme, örgütlenme, inanç, disiplin ve sabırla başarıya ulaşılabileceğini söyledi.

Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca, Türkiye'de her yıl dilencilere 25 trilyon lira verildiğini anlattı. Kulca, fakir ailelerin başarılı çocuklarına verilen desteğin, diğer çocuklarına da verilmesi halinde, sokak çocukları ve sokakta çalışan çocuklar probleminin önemli ölçüde azalacağını söyledi.

Ak's Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, işkadını Nur Akgerman ise her başarının altında özel bir hikaye olduğunu belirterek, ‘‘Başarının formülü yoktur. Başarı, fırsat, şans, yaratıcılık ve yapılan işten zevk almakla olur’’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı