Koç ve Enka’dan Moskova'ya 30 milyon dolarlık yeni Ramstore

Hürriyet Haber
18 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2000 - 00:01

KOÇ ve Enka Moskova'daki üçüncü Ramstore Alışveriş Merkezi'nin temelini 20 Mayıs'ta atacak. İkisi alışveriş merkezi olmak üzere üzere Moskova'da dört Ramstore mağazası ile hizmet veren iki grup, şimdi de üçüncü Ramstore Alışveriş Merkezi'nin temelini atıyor.

Moskova'daki ilk Ramstore Alışveriş Merkezi'ni 1997 yılında açan Koç Grubu ve Enka, ikinci Ramstore Alışveriş Merkezi Maryina Roscha'yı da bir yıl sonra 1998 yılında Moskovalıların hizmetine soktu. Moskovalıların ilgisi ile geçtiğimiz yıl iki Ramstore mağazası daha açan Koç ve Enka, şimdi de Moskova'nın kuzeyi ve batısından sonra üçüncü Ramstore Alışveriş Merkezi'nin temelini kentin güneyinde, Kashırsky bölgesinde atacak.

30 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek alışveriş merkezinin 2000 yılının Aralık ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Toplam 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip 3 katlı bir alışveriş merkezi olarak inşaa edilecek alışveriş merkezi içinde 50 kasalı bir hipermarket, 80'e yakın mağaza, sinema ve restoranlar yer alacak. Moskova'nın güneyinde dev bir ticaret ve aktivite merkezi olacak tesis her gün onbinlerce Moskovalıyı ağırlayacak.

KOÇ HEDEFTE ŞAŞIRDI

1998 yılında ikinci Ramstore Alışveriş Merkezi'nin açılışında; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, 2000 yılı için Moskova'da dört Ramstore açmayı planladıklarını açıklamıştı. Bugün ikisi Ramstore Alışveriş Merkezi olmak üzere Moskova'da dört Ramstore'la hizmet veren iki grup, 2000 yılı sonuna kadar Moskova'daki Ramstore sayısını 8'e çıkartmayı planlıyor. 2000 yılında Ramstore Alışveriş Merkezi Kashırsky dışında, üç yeni Ramstore mağazasının açılması beklenirken bu yıl sonunda Moskova'daki mağaza sayısı 4'den 8'e çıkarak, iki misli artacak.

Migros; Rusya'da 4, Kazakistan'da 2, Azerbaycan'da 1, yeni gireceği Bulgaristan'da 1 Ramstore ile 2000 yılında yurtdışındaki Ramstore sayısını 20'ye çıkartmayı hedefliyor.

1999 yılında Rusya'da kategorisinde yılın şirketi ve 1999'un en iyi markası ödülünü alan Ramstorelar, organize perakende ticaret açısından lider pozisyonda bulunurken, kriz ortamında daha uygun fiyatları ile Moskovalıların yoğun ilgisini görüyor.

Üçüncü Ramstore Alışveriş Merkezi'nin 20 Mayıs 2000 Cumartesi günü gerçekleşecek temel atma törenine, Moskova Belediye Başkanı Lujkov, Türk Büyükelçisi Nabi Şensoy, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç ve Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara'nın yanı sıra Migros ve Enka yetkilileri ile çok sayıda davetli katılacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı