Koç’un cirosu 2 katrilyonu geçti

Hürriyet Haber
01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

1994 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında her yıl ortalama yüzde 11.9 oranında büyüyen Koç Topluluğu, 1997 yılında büyüme oranını yüzde 17.4'e çıkarmayı başardı. Aynı dönemde Türkiye'nin büyümesi ise, yüzde 8'de kaldı. Topluluğun 1997 yılı cirosu da 2.1 katrilyon lira olarak gerçekleşti.

Koç Topluluğu, 1997 yılında rekor seviyede büyüdü. 1994 yılında yaşanan krizin ardından son üç yılda ortalama yüzde 11.9 oranında büyüyeyen Koç Topluluğu'nun, 1997'de büyüme oranı yüzde 17.4'e ulaştı. Topluluk cirosu 1997 yılında 2.1 katrilyon (13.4 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, 1998 yılı büyüme hedefi de yüzde 11 olarak belirlendi.

Koç Holding'in dün yapılan 34'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Rahmi Koç, İstanbul Sanayi Odası'nın 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan Koç sanayi şirketlerinin, özel kuruluşlar cirosu içindeki payının yüzde 11.7 olduğunu açıkladı.

Koç Topluluğu kuruluşlarının, özel kuruluşlar toplam katma değeri içindeki payının ise yüzde 12.9 olarak gerçekleştiğine değinen Koç, ‘‘Bu oran, Koç Topluluğu'nun Türkiye'nin en büyük özel sanayi topluluğu olduğunu gösteriyor. İSO'nun 1997 yılı 500 büyük sanayi kuruluşu listesine göre, Türkiye'nin en büyük özel sektör kuruluşu Arçelik, ikinci en büyük şirketi ise Tofaş oldu’’ dedi.

DÜNYA ŞİRKETİ

Fiat ve Ford ile yapılan yeni anlaşmaların Koç Topluluğu açısından, 1997 yılının en önemli olayları olduğunu söyleyen Koç, ‘‘Stratejik hedeflerimiz Türkiye merkezli uluslararası bir kuruluş ve bir dünya şirketi olmak. Bu amaçla yurtiçindeki rekabet gücünü artırmayı, uluslararası faaliyetlerimizi yeniden yapılandırarak büyütmeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Dünyadaki ve Türkiye'deki önemli siyasi, ekonomik olaylara da değinen Rahmi Koç, son üç yıldır hızla büyüyen Türk ekonomisinin 1997'de de nispeten iyi bir performans gösterdiğini, ancak bazı yapısal sorunların çözümlenememesi nedeniyle enflasyonun yüzde 99'a ulaştığını belirtti.

Siyasilere ‘laikliği koruyun’ çağrısı

Koç Topluluğu'nun 1997 Faaliyet Raporu'nda Türkiye'nin güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç duyduğu belirtilerek, bu iradenin yapması gerekenler şöyle özetlendi:

İnsan hak ve özgürlükleri teminat altına alacak.

Yargının saygınlık ve bağımsızlık muhafazasını ve işlemesini kolaylaştıracak.

Devletin laik olma niteliğini koruyacak.

Demokrasinin işlerliğini sağlayacak.

Memleketimizi, düzenli işleyen bir devlet yönetimine ulaştıracak.

Serbest ve rekabetçi piyasa koşullarında çalışan özel sektörü oluşturacak.

Haksız rekabeti ortadan kaldıracak.

Ciddi ve şartlara uygun kıvrak bir dış politika uygulayacak nitelikte olacak.

İnan Kıraç artık Karsan’da

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Topluluk Yürütme Kurulu Başkanı İnan Kıraç, genel kurul sonrasında emekliye ayrıldı. Koç Topluluğu'nda emeklilik yaşı nedeniyle ayrılan Kıraç, yüzde 51 hissesini aldığı Karsan'da çalışmaya başlayacak. Kıraç, Karsan'ın Akçalar'daki tevsi yatırımının ardından, bu tesiste Peugeot'un Boxer ticari modelinin üretimine başlayacak.

1961 yılından bu yana Koç Topluluğu'nda çalışan İnan Kıraç, Otokoç şirketinde işe başladı. Topluluk içinde çeşitli kademelerde görev yapan İnan Kıraç, 1992 yılında İdare Komitesi ve 1994 yılında da Topluluk Yürütme Kurulu Başkanlığı'na atanmıştı.

İnan Kıraç'ın Koç Topluluğu'nun büyümesinde büyük emekleri olduğunu söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, İnan Kıraç'ın emekliye ayrılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘‘Koç Topluluğu'nun büyümesinde, özellikle otomotiv ve yan sanayii sektörünün gelişmesinde çok büyük hizmetleri olan İnan Kıraç'a huzurunuzda tüm katkıları için teşekkür ederim. Sonraki yaşamında başarılı, huzurlu ve sağlıklı günler dilerim.’’

Üçlü komite göreve başladı

Koç Topluluğu Yürütme Kurulu Başkanı İnan Kıraç'ın emekliye ayrılmasıyla, Topluluğun yönetim stratejisi değişti. Bazı yönetim pozisyonları kaldırılırken, Koç Holding Yönetim Kurulu, en üst düzey karar organı oldu. Koç Holding Yönetim Kurulu ile iş birimi başkanları arasında koordinasyonun sağlanması, faaliyetlerin takip ve kontrolü, alınacak kararların uygulanmaya konması ve sonuçlandırılması için Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 3 kişilik bir Yönetim Komitesi oluşturuldu. Rahmi Koç başkanlığında kurulan Yönetim Komitesi'nde Suna Kıraç başkan yardımcısı, Temel Atay da uygulamadan sorumlu üye oldu. Yeni yapılanmayla kaldırılan Yürütme Kurulu'nda İnan Kıraç ve Temel Atay'ın dışında, Hasan Subaşı, Gökçe Bayındır ve Cengiz Solakoğlu görev yapıyordu.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı