Koç’ta ‘eşitlik kervanı’na Türk Traktör de katıldı

Hürriyet Haber
25 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Nisan 1998 - 00:01

Tofaş ve Otosan'da yabancı ortakları Fiat ve Ford ile hisselerini eşitleyen Koç Grubu, aynı uygulamayı Türk Traktör ve Trakmak şirketlerinde de gerçekleştiriyor. Koç Holding, New Holland'la hisselerini 37.5'te eşitleme kararı aldı.

Bir süre önce, Tofaş'ta Fiat'la, Otosan'da da Ford ile hisselerini eşitleyen Koç Holding, şimdi de Türk Traktör ve Trakmak'ta aynı operasyonu gerçekleştiriyor. Koç Holding, Türk Traktör ve Trakmak'taki hisselerinin bir kısmını New Holland'a devretmeye, bir kısmını da halka açmaya hazırlanıyor. Koç Holding'den yapılan açıklamada, Türk Traktör ile Trakmak konusunda New Holland N.V. ile ortaklık anlaşması imzalandığı belirtildi. Anlaşma ile söz konusu şirketlerde müşterek yönetim esası kabul edildi.

Anlaşma uyarınca Koç Holding, Türk Traktör'ün yüzde 12.5'lik, Trakmak'ın yüzde 37.5'lik bölümünü New Holland'a satacak. New Holland'ın halen Türk Traktör'de yüzde 25 hissesi bulunduğu hatırlatılan açıklamaya göre, bu operasyon sonunda, New Holland'ın Türk Traktör'deki payı yüzde 37.5 çıkacak. Trakmak'ın hisselerinin de yüzde 37.5'i bu kuruluşa geçecek.

HALKA AÇACAK

New Holland'a yapılacak hisse devirleri, Koç Grubu'na dahil Borsa'da işlem görmeyen şirketlere ait hisselerden gerçekleştirilecek. Hisse devirlerinin yetkili resmi mercilerin izinlerinin ardından yapılacağı ifade edildi. Bu iki şirketteki payı, New Holland'ın yüzde 37.5'lik payına eşitlenebilmesi için Koç Grubu'nun operasyondan sonra elinde kalan hisselerin yüzde 37.5'inin üstündeki kısmını halka arz edeceği bildirildi.

KAV OPERASYONU

Bu arada, Koç Grubu şirketlerinden Kav Orman Sanayi'nin Orhangazi'deki gayrimenkullerinin Swedish Match Kav Kibrit ve Çakmak Endüstri'ye satışından elde edilecek gelirin sermayeye ekleneceği açıklandı.

Şirket tarafından İMKB'ye gönderilen bilgi yazısında şöyle denildi: ‘‘Yönetim Kurulumuzun 22 Nisan'daki toplantısında, Orhangazi Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi'nin kararında tesbit edilen 1 trilyon 853 milyar lira değer üzerinden Orhangazi Çeltikçi Köyü'nde bulunan gayrimenkullerin üzerindeki binalar vesair ayrılmaz cüzleri ile birlikte, Ferizli Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi kararıyla tesbit edilen 534 milyar lira değer üzerinden, Ferizli İlçesi Sinanoğlu beldesinde bulunan binalar ve sait mütemmim cuzuleri ile birlikte, demirbaş mefruşat, taşıt araçları, Mesanoz çiftliğindeki dikili kavak ağaçları ve 1997/1998 yılı sabit kıymet girişlerinin 230 milyar liradan daha aşağı olmayan bir bedelle Swedish Match Kav Kibrit ve Çakmak Endüstri'ye satılmasına karar verilmiştir. Bu şirkete satılan gayrimenkullerin satışından doğan kâr, 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na 4108 sayılı kanun ile eklenen geçici 23/A maddesi gereğince sermayeye eklenecektir.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı