Koç, ikinci yarı için ‘canlanma’ çağrısı yaptı

Hürriyet Haber
29 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2009 - 21:52

Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, ikinci yarının zor geçeceği uyarısında bulunurken, talebin canlandırılması için imkanların değerlendirilmesini istedi. Bulgurlu, vergi indirimlerinin ardından yeni tedbirler alınmasını önerdi.

YILIN ilk yarısında 667 milyon lira net kâr açıklayan Koç Holding, büyüme planlarını üçüncü çeyrekten sonrasına kuruyor. Koç Holding CEO’su Dr. Bülent Bulgurlu yaptığı açıklamada 2008 yılında başlayan ve halen devam eden ekonomik krizin tüm şirketler gibi kendi sonuçlarını da etkilediğini, hükümet, çalışanlar, Merkez Bankası ve işverenlerin aldıkları tedbirlerin ve yaptıkları büyük fedakârlıkların üçüncü çeyrekte olumlu etkisini görmeyi umut ettiklerini söyledi.

Yeni tedbirler alınmalı

Bulgurlu, yılın ilk yarısında olduğu gibi yılın ikinci yarısında da, hükümetin ve ilgili tüm tarafların ekonomiye odaklanarak, tüketici talebinin canlandırılmasını sağlamaya azami gayreti göstermesinin önemini vurguladı. Vergi indirimlerinin eylül ayında sona ermesinin ardından, azda olsa hareketlenen talebin devamını teminen yeni tedbirler alınacağını ümit ettiklerini ifade etti.

IMF desteği iyi olur

Hükümetin hazırlama sürecinde olduğu orta vadeli ekonomik programın tamamlanmasının ve programa IMF desteğinin alınmasının fayda sağlayacağını düşündüğünü, bunun kamu maliyesi dengelerine katkı sağlayacağını ve yaratacağı güven ile ekonominin düzelme sürecine ivme kazandıracağını belirtti.

Bulgurlu, orta vadeli ekonomik programın açıklanmasının, tüketici talebine olumlu yansıyacağını, bunun şirketlerin ikinci yarı sonuçlarının daha iyi olmasını sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Merkez Bankasının faiz indirimlerinin, ekonomik canlanmanın tam anlamıyla görüldüğü noktaya kadar devam etmesinin olumlu bir gelişme olacağını ve 2009’un ikinci yarı neticeleri için çok önemli olduğunu da ilave etti. Bulgurlu, faaliyet gösterdikleri ana iş kolları olan otomotiv, enerji, finans, dayanıklı tüketim sektörlerinde ve diğer şirketlerinin tamamında ilk altı aydaki hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bulgurlu, ikinci yarının çok zor geçeceğini, hükümet, sivil toplum kuruluşları, işverenler kısaca toplumdaki tüm tarafların talebin canlandırılması için ellerindeki tüm imkânları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Uzun vadeli düzenleyici tedbirler alınmalı

BÜLENT Bulgurlu, dünyada krizin etkilerinin azalmasını sağlayan kısa vadeli önlem paketlerinin ardından, kalıcı büyümenin başlayıp, devam edebilmesi ve küresel krizin tekrar etmemesi için bazı elzem önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Bulgurlu, alınacak önlemler kapsamında, düzenleyici ve denetleyici kurulların, rating şirketlerinin, denetim şirketlerinin ve nihai olarak finansal piyasa işlemlerinin tamamının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ciro 20 milyar, net kârı 667 milyon lira

KOÇ Holding, 2009 yılının ilk altı ayında 20 milyar TL konsolide satış geliri ve 1.8 milyar TL faaliyet kârı elde etti. Böylece 30 Haziran 2009 itibariyle Koç Holding’in net kârı 667 milyon TL’ye ulaştı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı