Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koç Holding'ten BM'ye Kosova desteği

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kosovalı mültecilerin dönüşlerinde gerekli olan kayıt işlemlerinin Türkiye bölümü, Birleşmiş Milletler tarafından, Koç Holding'in desteği ile gerçekleştirilecek.

  Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nin Türkiye'deki Kosovalı mültecilerin kayıt ve kimliklerinin çıkarılması işlemlerinde kullanılmak üzere gönderdiği bilgisayar setleri çeşitli nedenlerden Makedonya'dan Türkiye'ye ulaşamadı. Koç Holding'den yapılan açıklamada, Türkiye'deki Kosovalı mültecilerin içinde bulundukları durumun hassasiyeti gözönüne alınarak Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi'ne destek verildiği belirtildi.

  İlk kez bir Türk özel sektör kuruluşu ile proje ortaklığına giden Birleşmiş Milletler, Kırklareli Gaziosmanpaşa Göçmen Misafirhanesi'nde, Koç Holding tarafından temin edilen bilgisayar ağırlıklı teknik donanım ile kayıtlara başladı. Koç Holding, BM teknik donanımın yanı sıra kayıt işlemlerini de gerçekleştirecek 15 uzmanın eğitim ve kayıt süresince gereken ihtiyaçlarını da karşılayacak. Türkiye'deki Kosovalı göçmenlerin kayıt işlemlerinin en geç bir ay içinde tamamlanması planlanıyor.

  Bu arada, Kosovalı mültecilerin dönüşleri sürerken, Kapıkule’den çıkış yapan mülteci sayısı 11 bin 817'ye ulaştı.

  Kapıkule Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Necati Şentürk, Kosovalı mültecilerin çıkışlarının hızla sürdüğünü, hafta sonuna kadar Türkiye'de kalan mültecilerin tamamına yakın bölümünün dönmüş olacağını açıkladı.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı