İSTANBUL HABERLERİ

Koç Holding'in ilk çeyrek net kârı yüzde 118 artışla 1.1 milyar lira

DHA
10.05.2017 - 10:42Son Güncelleme : 10.05.2017 - 10:43
DHA

İstanbul, 10 Mayıs (DHA) - Koç Holding'in yılın ilk çeyreğinde net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artışla 1.1 milyar liraya yükseldi.

Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 22.3 milyar lira gelir elde eden şirket, aynı dönemde 1.1 milyar liralık da kombine yatırım yaptı.

İlk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, "Ülkemize olan inancımızla uzun yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız, finansal sonuçlarımıza olumlu katkı sağlamaya devam ediyor" dedi ve ekledi:

"Yatırım ve ihracat odaklı stratejimiz ile büyümede sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Ülkemiz ekonomisinde büyümenin yapı taşlarından biri olmaya gururla devam ederken, yılın ilk çeyreğinde 1.1 milyar TL kombine yatırım yaptık. Son 5 yılda yatırımlarımız kombine bazda 30 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti. Ülkemizde ve küresel pazarlarda tüm yatırım fırsatlarını aktif olarak değerlendiriyoruz. Yılın ilk çeyreğinde kombine ihracatımızı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 29 artırdık. Otomotiv sektöründe ihracat performansımız öne çıkarken, Ford Otosan ve Tofaş, toplam ihracat adetlerini senelik bazda sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 35 seviyesinde artırdı."

Dayanıklı tüketim sektöründe Arçelik’in yılın ilk çeyreğini güçlü performansla kapattığını vurgulayan Levent Çakıroğlu, "Ülkemizde beyaz eşya pazarı ilk çeyrekte 6 ana ürün bazında senelik yüzde 36 büyürken, Arçelik’in yine aynı ürün gruplarındaki satış adedinde ise yüzde 43 artış oldu. Arçelik'in Türkiye cirosundaki artış ise yüzde 35 olarak gerçekleşti; Beko Avrupa’nın en çok satan ikinci markası konumunu sürdürdü” dedi.

Enerji sektöründe ise Tüpraş ve Aygaz’ın başarılı performansına dikkat çeken Levent Çakıroğlu, "Rafineri marjlarındaki artış ve Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin etkisiyle tam kapasite çalışan Tüpraş, “ ara ürün” dahil 7.5 milyon ton şarj ile satışlarını yüzde 5 arttırdı. Yılın ilk 2 ayında Türkiye’de LPG pazarının önceki yıla göre yüzde 5 daralmasına rağmen, pazardaki lider konumu güçlendiren Aygaz’ın yurt içi LPG satış tonajı yılın ilk üç ayında yüzde 2 gerilerken, toplam satış tonajı ihracatın etkisiyle yüzde 12 artış gösterdi" diye ekledi.

Yapı Kredi’nin dijital bankacılık alanında yaptığı yatırımlarla 17 çeyrektir pazar payını aralıksız büyüttüğünü belirten Levent Çakıroğlu, "Yapı Kredi’nin hayata geçirdiği yenilikler sayesinde kullanıcılar akıllı telefonlar üzerinden, şifre kullanmaksızın daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli giriş yapılabiliyor" dedi. Levent Çakıroğlu, göz tarama teknolojisi (Göz- ID) ve ATM’ye dokunmadan anında para çekme uygulamalarının kullanıcıların mobil bankacılık işlemlerini kolaylaştıran örnekler olduğunu vurguladı.

Geçen yıl Koç Topluluğu genelinde başlatılan "Dijital Dönüşüm"ün stratejik önceliklerinden biri olmaya devam ettiğine de dikkat çeken Levent Çakıroğlu, şöyle devam etti:

"En önemli sermayemiz olan çalışanlarımızla birlikte, Koç Topluluğu’nda dijital çağa uygun bir kültürel dönüşümü gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Topluluğumuzu küresel vizyonla yönettiğimizi her fırsatta vurguluyorum. İşlerimizin tamamında küresel seviyede rekabetçi üstünlük oluşturmayı önemsiyoruz. Veri analitiği, yapay zekâ, endüstri 4.0, nesnelerin interneti gibi teknolojileri en etkin şekilde kullanmak konusunda çalışıyor, Topluluğumuzun sahip olduğu varlıklardan ilave değer yaratmayı, hızla değişen rekabet ortamında şirketlerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Dijital Dönüşüm programı ile daha esnek, daha verimli, daha hızlı olurken, küresel rekabetçiliğimizi artıracağımıza böylelikle de ülkemize daha fazla değer yaratacağımıza yürekten inanıyorum." (Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Koç Holding'in ilk çeyrek net kârı yüzde 118 artışla 1.1 milyar lira hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koç Holding'in ilk çeyrek net kârı yüzde 118 artışla 1.1 milyar lira haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı