Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koç: Destek vermekten pişman değiliz

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 2005 - 11:37Son Güncelleme : 19 Eylül 2005 - 11:37

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 17-18 Eylül’de Fransız televizyonu TV5 Kanalı’nda yayınlanan ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Kürdistan olarak gösteren "24 Saat İstanbul" belgeseline destek vermekten pişman olmadıklarını açıkladı.

  Atilla Koç, Bakanlık Binası’nda düzenlediği basın toplantısında 29 Ekim günü Washington DC’de Smithsonian Sackler Galleriy’de açılacak "Stil ve Statü:Osmanlı Türkiyesi’nde Saray Kıyafetleri" başlıklı serginin ABD ile Türkiye arasında 10 yıllık bir kültürel paylaşım sağlayacağını söyledi. Aynı Galeri’de bulunan sergilerin bazıları da Türkiye’de 10 yıl boyunca sergilenecek. "Stil ve Statü:Osmanlı Türkiyesi’nde Saray Kıyafetleri" Sergisine Koç Holding sponsor oldu, bundan sonraki sergilere de Koç Holding sponsor olacak.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, 17-18 Eylül’de Fransız televizyonu TV5 Kanalı’nda yayınlanan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Kürdistan olarak gösteren "24 Saat İstanbul" belgeseline destek vermekten "pişman olmadığını" belirtti. Bakan Koç, "Bizim yanlış bir huyumuz var. Herşeyin canımızın istediği gibi olmasını istiyoruz, ama bu öyle olmaz. O program genellikle güzeldi, ama içinde şiddetle reddedeceğimiz konular da vardı" derken, gösterilecek tepkinin nasıl olacağına Dışişleri Bakanlığı’nın karar vereceğini söyledi. Koç, "Bazı çirkinliklerin dışında o programa yardım etmekten pişman olmuş değilim" dedi.

  Bakan Koç, Bakanlık’ta yarım kalan birşey kalmayacağını daha önce de belirttiğini söylerken, geçmişte kapalı müze sayısının 36 olduğunu, şimdi de 16 olduğunu, geçmişte 230 kapalı kütüphanenin bugün 60’a indirildiğini, özellikle Doğu’da 14 ilde sinema izlenmediğini, yıl sonuna kadar 11’inde izlenebileceğini bildirdi. "Yalnız turizm bölgelerinde değil, kültür bölgelerinde de varız" diyen Koç, yakın bir zamanda Topkapı Sararı Müzesi ve Ayasofya Müzesi’nin işletmesinin korumasını Belediyelik Eşya bölümünün özel teşebbüse verileceğini bildirdi.
    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı