Koç: Daha az işe odaklanıp Avrupa’nın devi olacağız

Hürriyet Haber
30.04.2004 - 01:51 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Avrupa’nın lider şirketleri arasında yer almak istediklerini belirterek, ‘Bu hedefe ulaşmak için uluslararası rekabetçi güce sahip olduğumuz daha az sayıda işe odaklanacağız. Bu doğrultuda faaliyet gösterdiğimiz sektör sayısını kademeli olarak azaltacağız’ dedi.

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hedeflerinin hızlı büyüme tempolarını sürdürerek Avrupa’nın lider şirketlerinden biri olmak olduğunu belirterek, ‘Bu hedefe ulaşmak için uluslararası rekabetçi güce sahip olduğumuz daha az sayıda işe odaklanacağız. Bu doğrultuda faaliyet gösterdiğimiz sektör sayısını kademeli olarak azaltacağız’ dedi.

Mustafa Koç, Koç Holding’in dün düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2003 yılı sonuçları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. 2003 yılının Koç topluluğu açısından iç ve dış piyasalarda beklentilerin çok üzerinde performans gösterildiği bir yıl olduğunu söyleyen Mustafa Koç, olumlu göstergelerin otomotiv, dayanıklı tüketim, perakende, finansal hizmetler, enerji gibi ana iş birimlerindeki güçlerinin ve son bir kaç senedir yaptıkları yatırım ve girişimlerin sonucu olduğunu kaydetti.

OTODA ÜRETİM MERKEZİ

Topluluk olarak giderek daha fazla yurtdışına açıldıklarını ve uluslararası piyasalardan pay almaya devam ettiklerini belirten Mustafa Koç, ‘Örnek vermek gerekirse otomotiv alanında Avrupa’nın üretim merkezi olma yolunda ilerliyoruz. Dayanıklı tüketimde güçlü markaları satın alarak dış pazarlarda payımızı artırıyoruz. Perakendecilikte Kazakistan’dan Balkanlar’a kadar genişleyen bir coğrafyada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz’ dedi.

Mustafa Koç ana hedeflerinin karlılıklarını ve ortaklarına sağladıkları verimi artırmak ve hızlı büyüme tempolarının sürdürerek Avrupa’nın lider şirketlerinden biri olmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

‘Bu hedefe ulaşmak için hazırladığımız stratejik plan çerçevesinde ‘uluslararası rekabetçi güce sahip olduğumuz daha az sayıda işe odaklanma’ hedefi belirlenmiş ve bu hedef doğrultusunda faaliyet gösterdiğimiz sektör sayısının kademeli olarak azaltılması öngörülmüştür.’

2003 yılındaki olumlu performanslarında Irak’taki savaşın erken sona ermesi ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik toparlanma sürecinin kısa sürmesinin büyük payı olduğunu ifade eden Mustafa Koç, Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde önemli fırsatların ortaya çıkacağına inandıklarını belirtti.

HÜKÜMETİN ÇABASI

Mustafa Koç, Türkiye’nin bugün içinde olduğu olumlu havanın yakalanmasında akılcı Merkez Bankası politikaları ile hükümetin ekonomik dönüşüm sürecindeki çabalarının önemli bir rol oynadığını söyleyerek şunları kaydetti: ‘Bu aşamada kronik hale gelen yüksek enflasyona karşı sürdürülen mücadelenin kazanılmakta olduğunu görüyoruz. 30 yıldır devam eden yüksek enflasyon 2003 sonunda yüzde 20’nin altına ve 2004’ün ilk aylarında tek haneli rakamlara indi. Ekonomik büyüme 2003’ün tamamında sanayi ve ticaret sektörlerinin katkısıyla yüzde 5.9 oranında artarak tahminlerin üzerine çıktı. Verimlilik artışının hızlanması ile uluslararası rekabet gücümüz arttı ve bu sayede gerçekleşen ihracat artışı bu yılın en olumlu sonuçlarından biri oldu. İhracat seviyesi 50 milyar dolara dayanırken, düşen kurlara rağmen cari işlemler açığı resmi tahminlerin altında gerçekleşti. Faiz oranları rekor seviyelere geriledi.’

Baba dünya turunda ikinci oğul yönetimde

KOÇ Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, uzun zamandır planladığı dünya turuna çıkarken ikinci oğlu Ömer Koç da Holding yönetiminde yerini aldı.

Rahmi Koç, bir yelkenliyle çıkacağı ve 2 yıl sürmesini planladığı dünya turuna 16 Eylül’de başlayacak. Rahmi Koç, içinde 6 mürettebat, 1 gazeteci, 1 doktorun da yeralacağı teknenin rotasını Ege, Akdeniz ve Atlantik olarak belirledi. Rahmi Koç, uzun süredir düşlediği hayalini gerçekleştirmeye hazırlanırken, Koç Holding yönetiminde de önemli bir değişiklik yapıldı. Holding yönetimine üçüncü kuşaktan Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç dahil oldu. Rahmi Koç’un Şeref Başkanlığını, Mustafa Koç’un Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Koç Holding Yönetim Kurulu’na geçen yıl grubun eski CEO’larından İnan Kıraç ve Uncreedito’nun Ceo’su Alessandro Prrufumo atanmıştı. Bu yıl ise ikinci oğul Ömer M. Koç yönetime girdi.

Özaydınlı: Yurtiçi risklerimizi azaltıyoruz

KOÇ Holding CEO’su Bülend Özaydınlı, yurtdışındaki hızlı büyümelerine bağlı olarak yurtdışı gelirlerinin toplam ciro içindeki payının arttığını belirterek, ‘Bunun doğal bir sonucu olarak yurtiçi piyasalardaki dalgalanmalardan doğacak riskleri azaltıyoruz’ dedi.

Özaydınlı, dayanaklı tüketim malları ihracatlarının 1.3 milyar dolara, otomotiv şirketlerinin ihracatlarının ise bir önceki yıla kıyasla dolar bazında yüzde 97 artarak 2 milyar dolara ulaştığını belirterek şöyle konuştu: ‘2003’te üretilen ve ihraç edilen her iki motorlu araçtan birinin üretiminin şirketlerimiz tarafından yapılmasından dolayı gururluyuz. Otomotiv ihracatında yeni modellerin ilavesi ile Dayanıklı Tüketim Grubu’muzda ise yeni bünyemize katılan Grundig’in katkısıyla 2004’te ihracatta büyümeye devam edeceğiz.’

Özaydınlı, gelişmekte olan komşu pazarlardaki fırsatları değerlendirerek yurtdışı gelirlerini artırmaya gayret ettiklerini belirtti.

2004 yılında mevcut işlerindeki gelişmenin yanısıra yeni iş alanlarına da girmeyi hedeflediklerini kaydeden Özaydınlı, ‘Türkiye’de ve komşu ülkelerdeki özelleştirmeler önemli fırsatlar içermektedir’ dedi.

Bin liralık hisseye 54 lira temettü

DAĞITILABİLİR kárı 213 trilyon 23 milyar 84 milyon lira olan Koç Holding’de bin liralık her bir hisseye 54 lira temettü dağıtılması kararlaştırıldı. Temettü dağıtım tarihi olarak da 32 Mayıs açıklandı.

AB’den Beko’ya Grundig vizesi

AB komisyonu İngiliz Alba ve Beko’nun Grundig’i almasına onay verdi. Komisyondan yapılan açıklamada satın alma işleminin, Avrupa televizyon piyasasındaki rekabete engel olmayacağı görüşüne yer verildi. Satın alma ile Beko ve Alba, marka hakları, patentler ve diğer varlıkların yanında Grundig’in başta Avrupa olmak üzere satış organizasyonunu da ele geçirmiş olucak. Grundig LCD, renkli televizyon, müzik seti, DVD çalar ve kablosuz telefon sistemleri üretimi yapıyordu. Alba başkanı yaptığı açıklamada Grundig’in Avrupa’nın en güçlü elektronik markalarından biri olduğuna değinirken Beko Elektronik Genel Müdürü Ali Sümerval ürün çeşitliliğini bir sene içerisinde buzdolabı, çamaşır makinesi ve küçük ev aletleri gibi ürünlerle zenginleştirmek istiyoruz dedi. Satın almanın, Beko’nun 2007 yılında Avrupa’da yüzde 9.6 dünyada da yüzde 2.5 pazar payına ulaşma hedefini kolaylaştıracağı da belirtiliyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı