Koç: Bu saatten sonra gitmemek olmaz

Hürriyet Haber
01.10.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün belgenin son halini görmeden Lüksemburga’a gitmeyeceği yönündeki açıklamasını, ‘Bu saatten sonra gitmemek gibi bir şey olmaz’ şeklinde değerlendirdi. Bu yöndeki sorulara Koç, ‘Bu işe odaklanıp kararlı bir şekilde, sabırla ve inatla bu işi kovalamamız lazım’ yanıtını verdi. Koç, müzakerelerin 3 Ekim’de başlamaması halinde ekonomide süreci çok iyi yönetmek gerektiğini belirterek, ‘Hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmemiz lazım. Ama bunun öyle bir sonucun çıkmasını düşünmek dahi istemiyorum’ diye konuştu. YİK’teki konuşmasında da, bir engel çıkarsa Türkiye için doğru tavrın ‘değişim sürecini kesintiye uğratmamak’ olacağını vurgulayan Koç, şöyle konuştu: ‘Ekonomik, siyasal ve sosyal olarak daha gelişmiş bir Türkiye, krizin aşıldığı noktada sürece daha güçlü bir şekilde dahil olacak, sonuca daha hızlı ulaşacaktır.’

TAVİZ ÇIĞLIKLARI:

Müzakerelerin başlamasının da sorunların bitmesi anlamına gelmeyeceğini vurgulayan Koç, ‘Müzakerelerle birlikte, tam üyeliğe kadar sürecek, uzun ve mücadeleli bir yolun kapısı açılacaktır. Bu süreç de Türkiye’nin değişim süreci ile birlikte yaşanacaktır’ dedi. Değişime ayak direyenlerin ‘taviz veriliyor’ çığlıklarının da her gün duyulacağını söyleyen Koç, Türkiye’nin büyüklüğünü nüfusla, yüzölçümüyle açıklamanın, ‘ulusal gurur’, ‘şanlı tarih’ söylemlerine kendini kaptırmanın 21’inci yüzyılın gerçekleriyle bağdaşmadığını belirtti.

GEÇMİŞTE YAŞAMAYALIM:

Türkiye’nin potansiyeli ile geleceğine umutla bakması gereken bir ülke olunduğunu vurgulayan Koç, ‘Öyleyse neden geleceğe dönük değil, geçmişe dönük yaşıyoruz’ dedi. ‘Her ayak sürçmesinde, her krizde, elde ettiğimiz kazanımları bir çırpıda teslim etmeye, reformları, ilerlemeleri yok sayıp koşarak geri dönmeye çalışıyoruz’ diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Hızla gelişmekten korkmayalım. Toplumu bilgilendirmekten kaçınmayalım. Geçmişle yaşamayı bırakalım. Bugüne saplanıp kalmayalım. Kafamızı kaldırıp geleceğe bakalım. Geleceğini planlamayan, bugün ne yapması gerektiğini de bilemez.’

Derbi maçların performansını önemsiyoruz

MUSTAFA
Koç, ‘Maratonu değil kısa mesafeli koşuları seven bir takımın derbi maçlarındaki performansını, tüm bir lig sezonundaki performansından daha çok önemseyen bir toplumuz’ derken, problemlere, şu üç ilke çerçevesinde yaklaşılmasını önerdi:

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği bir ‘maraton koşusudur, kararlılık, sabır ve direnç’ gerektirir.

Bu uzun yolda atılan adımlar, esas olarak ülkenin kaderini değiştirmek için zorunlu görülen adımlar. Bu adımlar AB’ye uyumu da kolaylaştırır.

Krizler sürecin kaçınılmaz unsurları. Çözümün oluşmasında esas olarak tarafların uzun dönemli çıkarları belirleyicidir.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı