Koç: Bankaları görüp kararımızı vereceğiz

Hürriyet Haber
14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Denetim ve Mali Grup Başkanı Nevzat Tüfekçioğlu, ‘‘Fon'daki bankalar konusunda şu anda özel bir tercihimiz yok. Şartlara göre inceleyip, kararımızı vereceğiz’’ dedi.

KOÇ Holding Denetim ve Mali Grup Başkanı Nevzat Tüfekçioğlu, Fon'daki bankalara talip olmalarına ilişkin olarak ‘‘Şu anda bir banka tercihimiz yok. Hepsini görmek istiyoruz’’ dedi. Birden fazla bankaya teklif verebilecekleri işaretini de veren Tüfekçioğlu, ‘‘Şartları bilelim, görelim. Hangisine gücümüz yeter, ne kadarına yeter koşulların oluşmasına bağlı’’ diye konuştu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) başvuracak potansiyel alıcıların, başvuru formlarını 15 Aralık tarihine kadar kuruma vermeleri gerektiğini hatırlatan Tüfekçioğlu, şunları söyledi: ‘‘Belgeleri hazırlayıp müracaat ettik. Görüşmelere katılacağız. Hangi şartlarla satacaklar, öğrenip tetkik edeceği. Teklifimizi oluşturacağız.’’

Tüfekçioğlu, hangi bankaya talip olacaklarına ilişkin soru üzerine, ‘‘Şu anda tercihimiz yok. Hepsini görmek istiyoruz. Durumları nedir, bilançolar, aktifler hangi şekli alacak, neler Fon bünyesinde kalacak bilmediğimiz için, hangisine ne teklif yapacağımızı bilmiyoruz. Açıklanan şartlara göre pozisyon alıp, duruma bakacağız’’ dedi.

BİRDEN FAZLA BANKA

Nevzat Tüfekçioğlu, ‘‘Birden fazla bankaya talip olmanız söz konusu mu?’’ sorusu üzerine de, şöyle dedi: ‘‘Şartları bilelim, görelim. Şimdiden birşey söylemek mümkün değil. Olabilir. Hangisine gücümüz yeter, ne kadarına yeter koşulların oluşmasına bağlı.’’

Tüfekçioğlu, çağrı sonrasına ilişkin olarak da, ‘‘Herhalde inceleme izni verecekler. İnceleyeceğiz, bakacağız ve teklif oluşturacağız’’ dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu, gruba ait şirketler veya topluluk bünyesinde oluşturulacak yeni bir yatırım şirketi aracılığıyla TMSF bünyesinde bulunan bankalardan hisse alımı için BDDK'ye başvurulmasını kararlaştırmıştı.

Koç Topluluğu, halen bankacılık sektöründe Koçbank ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca Topluluk bünyesinde, Koç Finans, Koç-Fiat Kredi gibi bazı finansman şirketleri bulunuyor. (A.A.)

Türkbank'la ilgilenmişti

KOÇ Holding, geçtiğimiz yıllarda Korkmaz Yiğit'in adının karıştığı skandaldan önce, Aydın Bolak'ın sahibi olduğu Türk Petrol Holding'in ilgilendiği dönemde fondaki bankalardan Türk Ticaret Bankası'nı almak istemişti. Koç Holding yöneticileri, bu aşamada Türkbank veya birbaşka bankanın ismi üzerinde durmadıklarını belirttiler. Yetkililer, ‘‘Bizim amacımız ikinci bir banka lisansı daha almak. Alacağımız bankanın durumuna göre stratejimizi yapacağız. Bu durumda bankalarımızdan biri bireysel bankacılığa, diğeri de kurumsal bankacılığa odaklanacak. Ayrıca grubumuz Türk mali sektörüne artık damgasını vurmak istiyor’’ dediler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı