Ege Haberleri

EGE

  Koç, Badem’den kaygılı

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS, (DHA)
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris Karacasöğüt’te tedavi gördüğü kafesten 10 gün önce kaçan ve Gökova’ya gelen Akdeniz foku Badem, Çökertme sahilinde uyuduğu iskeleden alınıp yerine götürüldü. Fokun, "Manevi babası" işadamı Mustafa Koç, Badem’in zarar görmesinden kaygı duyduğunu söyledi.

  MARMARİS Karacasöğüt’te tedavi gördüğü kafesten 10 gün önce kaçan ve Gökova’ya gelen Akdeniz foku Badem, Milas Ören’de tatilcilerin yoğun ilgisi ve tacizlerinden bıkınca Çökertme Koyu’na gitti. Çökertme’de iskelede uyuyan sevimli foku önceki akşam saatlerinde Sualtı Araştırmalar Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu Üyesi Zafer Kızılkaya’yla üç kişi yakalayıp özel bir kafesle Karacasögüt’deki kaçtığı yüzer havuza götürdü.

  Kızılkaya, 200 kiloya ulaşan ve kasım ayında 3 yaşına girecek olan Badem’in yeniden kaçmaması için sıkı önlemler alınacağını belirtti, şunları söyledi:

  "Uyarılarımıza rağmen insanların Badem’e zarar vermesini, rahatsız etmesini engelleyemiyoruz. Birçok insan sevgiyle ilgi gösteriyor. Ancak Badem’in bunu anlaması mümkün değil. Rahatsız edildiğinde saldırgan olabiliyor. Badem’in insancıl, sevecen tavırlarını insanlar yanlış yorumluyor. İnsanların Badem’i gördükleri yerde rahat bırakmalarını ve doğal davranmalarını istiyoruz. Ancak maalesef iyi niyetli de olsa birçok insan Badem’e zarar vermeye başladı, o nedenle yeniden eski yerine götürüp korumaya aldık."

  Kasım ayına kadar kafeste

  Aydın Didim’de 5 Aralık 2006’da yavruyken bitkin ve yaralı bulunan Badem’in Foça’da iyileştirilmesini sağlayan, "Badem’in manevi babası" diye anılan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, SAD-AFAG yetkilileri aracılığıyla yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

  "Badem’le ilgili gelişmeleri kaygıyla izliyorum. En büyük korkum insanlara ve dolayısıyla da Badem’e bir zarar gelmesi. Kasım ayında Badem artık erişkin olacak ve önümüzdeki yılın başlarında da çiftleşme duygusu gelişecek, eş arayacak. Karacasöğüt’te Badem için hazırlanan havuzun bulunduğu yerde, tüm deniz memelileriyle ilgili rehabilitasyon merkezi kurulması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruldu, cevap çıkmadı. Müspet cevap çıkınca Badem’in kaçamayacağı büyük kafes yaptırmak mümkün olacak. Hem Badem kurtulacak, hem de araştırma merkezinde bilimsel çalışmalar yapılabilecek."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı