Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koç Ailesi'ne Hadrian ödülü

  Hürriyet Haber
  20 Ekim 2007 - 12:44Son Güncelleme : 20 Ekim 2007 - 12:44

  Dünya Anıtlar Vakfı (World Monuments Fund) tarafından her yıl, dünya kültür mirasına katkıda bulunan kişi ya da kurumlara verilen Hadrian Ödülünün bu yılki sahibi Koç ailesi oldu.

  Koç Holding'ten yapılan açıklamada, New York'ta gerçekleşen ödül törenine Koç ailesinin yanı sıra Amerika'nın pek çok kanaat önderinin de katıldığı belirtildi.

  TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  Hadrian Ödülünün, her yıl dünya kültür mirası ve sanatına sahip çıkan kişi ve kurumlara verildiği hatırlatılan açıklamada, ödüle aday gösterilen isimlerin, mimarlık, şehir planlaması ve kültürel varlıkların korunması gibi alanlarda çalışmalar yapan ya da projelere katkı sağlayan insanlar arasından seçildiği kaydedildi.

  Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, ödül töreninde yaptığı konuşmada, aldıkları bu ödülün kendileri için anlamına değinirken, Doğu ve Batı kültürlerinin iç içe geçtiği ve birbirini en iyi biçimde tamamlayan Anadolu topraklarının kültürel tüm değerlerine sahip çıkmanın önemine dikkati çekti.

  Rahmi Koç, Koç Ailesi olarak, özellikle kültür mirasına yönelik ilgilerinin merhum Sadberk Koç'un etkisi ile şekillenerek, kuşaktan kuşağa artan bir bilinç ile sürdüğünün altını çizdi. Koç, müzeler ve proje desteklerinin yanı sıra Sagalasos, Çatalhöyük ve Afrodisias gibi pek çok antik kentin kazısına destek verdiklerini söyledi.

  Söz konusu ödül, M.S 76-138 yılları arasında yaşayan ve şehircilik adına önemli işler başarmış olan Roma imparatoru Hadrian'ın adını taşıyor.
  Koç Ailesi, Vehbi Koç Vakfı aracılığı ile kültür sanata her alanda verdiği destek ve kültür mirasının korunmasına yardımcı olan önemli merkezleri kurmuş olması nedeniyle bu ödüle layık görüldü.

  Türkiye'nin ilk sanayi müzesi olan Rahmi Koç Müzesi, Türkiye'nin ilk özel müzesi ve bu konudaki öncüsü olan Sadberk Hanım Müzesi, Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü, Anadolu Uygarlıkları Araştırma Merkezi'nin yanı sıra pek çok kazı ve kültürel projeye de katkıda bulunan Koç Ailesi, Kültür ve sanata verdiği desteği Vehbi Koç Vakfı çatısı altında kurumsallaştırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı