Koç 2001'de yüzde 10 büyüyecek

Hürriyet Haber
18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, 2001 yılında yüzde 10 büyüme hedeflediklerini bildirdi. Koç Topluluğu dünyanın 200 büyük şirketi arasında yer almayı yeni vizyonu olarak belirledi

Koç Topluluğu üst düzey yöneticilerinin 24 Kasım'da basına kapalı olarak yaptığı toplantıda Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç ve Başkan Vekili Temel Atay'ın dile getirdiği görüşler, Koç Topluluğu'nun aylık dergisi "Bizden Haberler"de yayınlandı.

Dergideki habere göre, Başkan Rahmi Koç Türkiye'de 1999 yılında yaşanan kriz döneminin atlatıldığını vurguladı.

Hükümetçe uygulanan istikrar programının olumlu olduğunu belirten Rahmi Koç, topluluğun bu yıl başarılı sonuçlar aldığını, ciro ve karlılıkta bütün şirketlerin planlanan hedefleri yakaladığını kaydetti.

Rahmi Koç, yıl içinde kurumlaşmada somut yeni adımlar atan Koç Topluluğu'nun yeni sektörler, yeni ekonomi ve dışa açılma yönünde başarılı sonuçlar elde ettiğini bildirdi.

2001 yılında Koç Topluluğu'nun büyüme hedefinin yüzde 10 olarak belirlendiğini duyuran Koç, karlılığın her zaman ön planda tutulması gereğine işaret etti.

Dünyanın 200 büyük şirketi arasında olmak

Koç Holding Başkan Vekili ve Koç Topluluğu Chief Executive Officer'ı (CEO) Temel Atay da toplantıda, yeni vizyonlarını dünyanın 200 büyük şirketi arasında yer almak olarak açıkladı.

Ekonomide 2000 yılı büyümesini yüzde 6.5-7 düzeyinde tahmin ettiklerini belirten Atay, Türkiye'nin büyüme dönemlerinde Koç Topluluğu'nun büyüme hızının daha da arttığını, küçülme dönemlerinde ise daha hızla küçüldüğünü hatırlattı.

Aynı durumun 2000 yılı için de geçerli olduğunu vurgulayan Temel Atay, Koç Topluluğu yılın ilk 10 ayında ciroda yüzde 34, karda ise yüzde 46 büyümeyi gerçekleştirdiğini kaydetti.

Temel Atay, bu performans sayesinde Türkiye'nin büyüme hızının 5-6 misline ulaşılırken, yüzde 10'luk büyüme hedeflerinin de çok üzerine çıktıklarını anlattı.

2001 yılında Türkiye'nin büyümesini yüzde 4.5 olarak tahmin ettiklerini, Koç Topluluğu'nun ise büyüme hedefini yüzde 10 olarak belirlediklerini bildiren Temel Atay, topluluğun yeni vizyonunu, marka ve teknolojisine hakim oldukları, uluslararası rekabet gücüne sahip işlerle büyüyerek, dünyanın en büyük 200 şirketi arasında yer almak olarak açıkladı. (AA)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı