ANKARA HABERLERİ

KOBİ’lerin ekonomideki rolü giderek artıyor

Hürriyet Haber
21.02.2011 - 21:09Son Güncelleme :

MALİYE Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kesik, Türkiye’deki tüm işletmelerin yüzde 99,8’ini KOBİ’lerin oluşturduğunu ve bu işletmelerin toplam istihdamın yüzde 76’sını sağladığını söyledi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Kesik, Ereğli Ticaret Odası’nda düzenlenen “KOBİ’ler, Sanayileşme ve Bölgesel Kalkınma” konulu konferansta, KOBİ’lerin dünya ekonomisindeki rolünün giderek arttığını belirtti.KOBİ’lerin yeni istihdam alanları yaratılmasındaki katkıları, piyasa koşullarındaki değişikliklere uyum sağlama yetenekleri, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasındaki etkileri ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde gün geçtikçe daha vazgeçilmez olduğunu ifade eden Kesik, “Bu gelişme bir çok ülkeyi KOBİ’lerin teşviki ve gelişimi için uygun politikalar belirlemeye yöneltmektedir. Ülkemizde 1980’ların sonundan itibaren KOBİ’lerin desteklenmesi yönünde çalışmalar başlamıştır” dedi.Öncelikli sorunlar“Türkiye’deki tüm işletmelerin yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturmakta ve bu işletmeler toplam istihdamın yüzde 76’sını sağlamaktadır” diyen Kesik, şunları kaydetti:“Bu oranlar ülke ekonomisinde KOBİ’lerin yeri ve öneminin büyüklüğünü çarpıcı olarak göstermektedir. Ülkemizde KOBİ’lere yönelik politikalar belirlenirken, KOBİ’lerin zayıf yönleri olarak belirtilen finansman, teknoloji ve rekabet gücüne ilişkin sorunların çözümüne öncelik verilmektedir. Bu çerçevede, daha ucuz ve daha hızlı iş kurma süreçleri geliştirilmesi, kanun ve mevzuat düzenlemeleri yapılması, nitelikli personel yetiştirilmesi, internet erişiminin geliştirilmesi, yeni pazarlara açılma, vergilendirme ve mali konularda iyileştirmeler yapılması konularına öncelik verilmelidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KOBİ’lerin ekonomideki rolü giderek artıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı