ANKARA HABERLERİ

KOBi’lere üç yıllık eylem planı geliyor

Hürriyet Haber
22.05.2011 - 00:00Son Güncelleme : 21.05.2011 - 23:06

Sanayi Bakanlığı, KOBİ’lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerinin arttırılması ve büyümelerinin sağlanması amacıyla üç yıllık bir strateji ve eylem planı hazırladı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, eylem planını Salı günü basın toplantısıyla açıklayacak.

Hürriyet Haber

5 stratejik alan

Genel amaç çerçevesinde 5 stratejik alanda proje ve faaliyetler gerçekleştirilmesini öngören 2011 - 2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nın Stratejik Alanları; Girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi, KOBİ’lerin yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi, İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi sürecinde KOBİ’lerin gözetilmesi, KOBİ’lerin Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi ile KOBİ’lerin ve girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması olarak belirlendi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, küçük işletmelerin ihtiyaçlarına duyarlı iş ortamında, erişilebilirliği ve niteliği yüksek hizmet ve desteklerle KOBİ’lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerinin arttırılması ve büyümelerinin sağlanması amacıyla hazırlanan 2011 - 2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nın Bakan Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirileceği bildirildi. Açıklamaya göre Strateji, 24 Mayıs Salı günü İstanbul Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Çalışma Ofisinde açıklanacak.

Yeniden hazırlandı

Türkiye’de KOBİ’lerle ilgili politikalarda ulusal düzeyde eşgüdümün sağlanması amacıyla 2003 yılından itibaren uygulanmakta olan KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı (KSEP), KOSGEB koordinasyonunda ilgili tarafların katkılarıyla yürütülen çalışmaların sonucunda 2011 - 2013 dönemini kapsayacak şekilde yeniden hazırlandı. 2011-2013 KSEP’in genel amacı, “Küçük işletme ihtiyaçlarına duyarlı iş ortamında, erişilebilirliği ve niteliği yüksek hizmet ve desteklerle KOBİ’lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerini arttırmak ve büyümelerini sağlamak” olarak belirlendi. Strateji’nin hazırlanma gerekçeleri şöyle sıralandı:

Kalkınmanın temel unsuru

“Ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel unsurlarından biri olan KOBİ’ler, oluşturdukları istihdam olanakları ve çevresel değişmelere hızlı tepki verme kabiliyetleri dolayısıyla küresel rekabetin olumsuz etkilerinin aşılmasında ve üretime dayalı, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli aktörler konumunda. KOBİ’lerin sahip olduğu önem, bu kesimin geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik stratejilerin tasarlanmasını ve tüm kurumlarca uyum içinde uygulanmasını gerekli kılıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KOBi’lere üç yıllık eylem planı geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı