GAZİANTEP HABERLERİ

KOBİ’lere Teşvik Şart

IHA
06.07.2015 - 12:25Son Güncelleme : 06.07.2015 - 12:26

TÜM SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (TÜMSİAD) GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI CUMA ÇEKİCİ, DOLARDAKİ ARTIŞ NEDENİYLE MAĞDUR OLAN KOBİ’LERE TEŞVİK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, dolardaki artış nedeniyle mağdur olan KOBİ’lere teşvik verilmesi gerektiğini söyledi.
Son zamanlarda dolardaki önlenemeyen yükselişin KOBİ’leri vurduğunu belirten Çekici, önlemler alınması gerektiğini söyledi. Çekici, ham maddeyi dolarla alan KOBİ’lerin Türk Lirası ile satış yaptığı için büyük zararlara uğradığını dile getirdi. Çekici, “Bu durum, küçük ve orta ölçekli firmalarımızın kanayan yarası haline gelmiştir. Birçok kesim görmezden gelse de ortada bir gerçek var. KOBİ’lerin içinde bulunduğu durum iç açıcı değil” diye konuştu.
Dolarla hammadde alan ve borçlanan KOBİ’lerin satış yapamaz hale geldiğini belirten Çekici, “Dolar 2 lira iken ham madde alan bir KOBİ, 2.7 liraya dayandığında zarar ediyor. Hem dolar farkını, hem de vade farkını yansıtamıyor. Yansıtmaya kalkışsa satamıyor. Aradaki fark da KOBİ’nin karını götürmekle kalmayıp, zarara uğratıyor. Şu anda birçok KOBİ’miz bu durumda. Zararları iş terkine zorlamaya başlıyor. Dolarla ham madde alıp Türk Lirası ile satmak doğru değil” dedi.
Merkez Bankası’nın piyasaya dolar sürerek yükselişi engellemesi gerektiğinin altını çizen Çekici, “Dolar aşağılara çekilmeli. KOBİ’lerin geleceği açısından eğer bu durum sağlanamıyorsa, teşvikler verilmeli. İlk 2 yıl ödeme olmadan, daha sonra da çok düşük faizlerle verilecek krediler ve teşvikler, KOBİ’leri rahatlatır. Onların yatırım yapma imkanını da sağlar. Devletimiz bu yönde adım atmalı. Dolar düşmeyecekse, teşvik ve düşük faizli kredi şart olmuştur” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden KOBİ’lere Teşvik Şart hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KOBİ’lere Teşvik Şart haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı