KOBİ’lere ‘iki ayrı kol’dan finansal çözüm

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

KOBİ’lere kullandırılan kredileri toplam kredi porföyü içinde yüzde 60’lar seviyesinde olan Bank Asya, önümüzdeki dönemde bu oranı artırmayı hedefliyor. Bank Asya İşletme Bankacılığı Müdürü Tolga Sasık, KOBİ’lere yönelik kredi ve nakit yönetimi olarak iki ayrı koldan finansal çözümler sunduklarını belirtti.

Proje bazlı kredi
Sasık, şu bilgileri verdi: “Kredi tarafında “İşletme Destek Kredisi” adı altında KOBİ’lere yönelik proje bazlı, uzun vadeli ve uygun maliyetli nakdi ve gayrinakdi kredi olanakları sunuyoruz. Bu kredi paketinde Kurumsal Finansman Desteği, Leasing, Şirket Kartı, Sanal Ticari Kart, Akreditif gibi Enstürmanlar yer alıyor. Nakit Yönetimi tarafında ise Çek Karnesi, ATM, Vergi, SGK, Fatura Ödemeleri tahsilatları, POS, Sigorta, Para Transferleri, İnternet Bankacılığı, Telefon Bankacılığı ve Senet Tahsil Sistemi gibi ürünler bulunuyor.”
120 bin civarında müşteri
“Mevcut durumda 120 bin civarında KOBİ statüsünde müşterimiz bulunuyor” diyen Sasık, “Hedefimiz ilave kredi türleri ve alternatif ödeme şekilleri dizaynı ile sektörde ilk tercih edilen  banka olmak” diye konuştu. Sasık, KOBİ’lerin önümüzdeki dönemlerde ekonomide ve reel sektörde öneminin daha da artacağı bilincinde olduklarını kaydederek “Bu nedenle de, ürün tasarımlarında bu segmente dahil firmaların finansal ve bankacılık ihtiyaçlarının en verimli ve en optimal sürede nasıl karşılanabileceği konusunda fikirler üretiyoruz. Bunun yanında KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu Ostim, İmes, Konya-Büsan, Siteler ve İstoç gibi organize sanayi bölgelerine özel indirimli kredi ve nakit yönetimi hizmetleri sunuyoruz.”
KOBİ’lere yönelik kart
Bank Asya olarak 2007 yılı sonunda “Sanal Ticari Kart” ürününü geliştirerek KOBİ’lerin hizmetine sunduklarını hatırlatan Sasık, sözlerine şöyle devam etti: “2008 yılından bu yana KOBİ müşterilerimizin ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarladığımız Asya Asist Card ürünümüzle acil durumlarında ve olası danışmanlık ihtiyaçlarında onların yanında olmayı amaçladık. En son kasım ayının başında KOSGEB ile protokol imzalanmış, bu anlaşma çerçevesinde, KOBİ’lere kullanacakları kredilerde uygun kâr oranı ve vade avantajı sunarak destek olmayı amaçladık.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı