KOBİ’lere Avrupa Birliği projelerinin yolu açılıyor

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.12.2009 - 23:04

KOBİ’lere Avrupa Birliği proje ve programlarına yönlendiriliyor. Avrupa Birliği (AB) projeler için ayırdığı kaynaklardan yararlanabilmeleri için KOBİ’ler için bir dizi etkinlik yapılırken, 3.6 milyon Euro’luk kaynak bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz günlerde KOBİ’lerin uluslararası pazara açılmasını öngören “Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı, Girişimcilik ve Yenilik Alt Programı ile Avrupa İşletmeler Ağı” etkinliğini yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, KOBİ’lere Avrupa’ya açılmanın yollarını gösteriyor. Bu gibi etkinliklerle, KOBİ’lerin uluslararası pazarlara açılmasını, ticari işbirliklerinin arttırılması, yenilik aktarımı ve teknoloji transferlerinin sağlanması, Avrupa Birliği (AB) proje ve programları hakkında KOBİ’lerin bilgilendirilmesi amaçlanıyor.
3.6 milyar Euro
Rekabet edilebilirlik ve Yenilik Programı, AB’nin KOBİ’lerin ve girişimciliğinin geliştirilmesi amacıyla uyguladığı ve toplam 3.6 milyar Euro’luk bütçesiyle bu alandaki programların en büyüklerinder biri olduğuna dikkat çekilirken, bakanlık yetkililerinin bu konuda verdikleri bilgiler şöyle. “Üç alt bileşenden oluşan program, 2 milyar Euro’luk hacmiyle en büyük bileşeni Girişimcilik ve Yenilik Programı’dır. Bu program ile Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin yüksek katma değer sağlanmasını temin edebilecek mali araçların, KOBİ destek ağlarının, inovasyon projelerinin, KOBİ’lere yönelik politikaların ve projelerin gerçekleşmesi hedefleniyor.”
‘İşletmeler Ağı’
Girişimcilik ve Yenilik Programı altında şu ana kadar hayata geçen en önemli aracın, 2008 yılında Avrupa Komisyonu tarafından kurulan ve 320 milyon Euro’luk bütçeyle desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı’ olduğunu belirtilirken, şu bilgiler de verildi: “Avrupa İşletmeler Ağı, Türkiye’de reel sektörün temsilcileriyle olan sanayi ve ticaret odalarının, üniversitelerin, araştırma kurumlarının ve kamuyu temsil eden KOSGEB’in de aralarında bulunduğu 27 kuruluşla 7 konsorsiyumun KOBİ’lere hizmet için el ele vererek, iş birliği kurduğu bir ağdır.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı