Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kobe Bryant ve LeBron James olmak için çok çalışmak lazım

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) forma giyen yıldız oyuncular Kobe Bryant, LeBron James ve Kevin Durant'ın bireysel antrenörü Christopher Thomas, bu oyuncuların yeteneklerinin bir kısmının Allah vergisi olduğunu, bir kısmının ise azimle çalışmakla elde edildiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Nike Basketball The Challenge Projesi kapsamında İstanbul'a gelen ve soruları yanıtlayan Thomas, beraber çalıştığı Kobe Bryant ve LeBron James düzeyinde oyuncu olmanın çok zor olduğunu dile getirdi.
Kobe Bryant, Kevin Durant ve LeBron James'in her sene Asya'daki turnelerde antrenörlüğünü yaptığını belirten ABD'li çalıştırıcı, “Bu turnelerde onların koçluğunu yapma şerefine nail oluyorum. Benim için çok büyük gurur. Onlarla bu projede yer almak kişisel anlamda ayrı duygu. LeBron James tam bir mega star. Hem saha içinde hem saha dışında büyük bir yıldız. Kobe Bryant da aynı şekilde büyük bir yıldız. Kevin Durant gelmekte olan bir süper star. Yan yana geldiğinizde çalışma tekniklerini ve ne kadar iyi oyuncu olduğunu görürsünüz” dedi.

Bu oyuncuların yeteneklerini nasıl elde ettiği yönündeki soruyu ise Christopher Thomas, “Kobe Bryant, LeBron James ve Kevin Durant gibi oyuncuların yeteneğinin bir kısmı Allah vergisi. Yeteneklerinin bir kısmı da oyuncuların içinde saklı. Azim ve isteklerini hayata geçirdikleri için ayrı duruşları oluyor” diye yanıtladı.

Thomas, NBA yıldızlarının günde kaç saat çalıştığı konusunda ise şunları söyledi:
“Sabah, öğlen ve akşam antrenman yapıyorlar. Sadece basketbollarını değil, vücutlarına iyi bakmak ve geliştirmek için de çalışıyorlar. Antrenman yaptıkları saat önceki gün veya hafta oynadıkları maçta ortaya koydukları performansa göre değişiyor. Tam bir zaman planlaması içinde yaşıyorlar. Çalışma saatleri konusunda bir zaman söylemek mümkün değil. Ama günün yarısından fazlasını antrenman yaparak geçiriyorlar. Oynadıkları için onlara çok para ödenmesi bir şans. Ama işin özünde bu oyunu sevmelerinden dolayı işin içindeler. Ne oyunun üstündeler ne altındalar, tamamen içindeler. Basketbola büyük saygı duyuyorlar. Bunu sevdikleri için aslında yaptıkları her fedakarlık az geliyor.”

“İyi oyuncuların NBA'de olması doğal”

Avrupa basketbolunun bu şekilde yıldız oyuncu çıkaramaması ile ilgili soruyu yanıtlayan Christopher Thomas, “Basketbol global bir oyun. Yıldızların en iyi ligi seçmeleri, ikinci en iyi olan ligde yer almamaları doğal. Ama Avrupa basketbolunda da çok farklı ve oyun açısından güzel noktalar var” dedi.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Kobe Bryant, LeBron James ve Kevin Durant'lı milli takımın rakiplerine biraz ağır geldiğinin hatırlatılması üzerine Thomas, “NBA'in en iyi oyuncuların içinde bulunduğu milli takımla karşı karşıyaysanız yarışma hissi en üst seviyede olmalı. Kazanan takım olmadı. Ama oyuncuların ABD'ye karşı tek tek başardığı istatistikler var. Sadece biraz daha hırsla yarışma hissiyle meydan okumak ve sahaya çıkmak gerekiyor” diye konuştu.

Türk basketbolu

Thomas, Türk basketbolu ile ilgili sorular üzerine 3 senedir Türk basketboluyla ilişki halinde olduğunu ve oyuncuların seviyesini yüksek bulduğunu söyledi.

Türk oyuncuların basketbolu anlama seviyelerinin de çok yüksek olduğuna dikkati çeken ABD'li antrenör, “Yetenek bazında daha fazla geliştirilebileceklerine inanıyorum. Geliştirilmesi gereken daha çok nokta olduğunu düşünüyorum” dedi.

NBA'deki Türk oyuncuların performansını değerlendiren Christopher Thomas, şunları söyledi:
“Türkiye'ye yakın ilgimden ve sevgimden dolayı ABD'ye gelen oyuncuları takip ediyorum. Özellikle şu anda Anadolu Efes'te oynayan Doğuş Balbay var. O'nu yakından takip ediyorum. Türkiye'den gelen oyuncuların yeni oyun planlarına adapte olmaları gerekiyor. Yeteneklerini, oyun stillerini ve anlayışlarını değiştirmek için çalışmaları lazım. Ayrıca çok yetenekli gençlerin geldiğini görüyorum.”

Thomas, “Türk gençlerinin LeBron James veya Kobe Bryant gibi yıldız olmaları için ne yapmaları gerektiği sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:
“Global starlar değil de Türk starlarına bakmak çok önemli. Türkiye'nin yetiştirdiği çok önemli basketbolcular var. Enes ve diğer oyuncular gibi... Bir de gerçekçi olmak çok önemli. Kobe Bryant ve LeBron James'e baktığımızda, onlar ulaşılması çok zor süper starlar. Hayal kurarken gerçekçi olmak lazım. NBA'deki oyuncuların geldiği noktalar çok başarılı ve onları izlemek, nerelerden geçtiklerini görmek bence başarılı olmak için çok önemli bir adım. Kobe Bryant ve LeBron James gibi süper star olmak imkansız değil. Ama çoğu şeyin iyi gitmesi gerekiyor. Sadece oyun olarak değil, bir sürü etken var. Çok büyük şans ve çalışma gerektiriyor.”


Bunları da Beğenebilirsiniz