Gündem Haberleri

  Kobani'yi ele geçiren Kürtler: Taraf değiliz

  Faruk BALIKÇI
  20.07.2012 - 14:46 | Son Güncelleme:

  Suriye’de Esad rejimi ile Özgür Suriye ordusu arasındaki çatışmalar gün geçtikçe derinleşirken, Halep’e bağlı Kobani kasabasını ele geçiren Kürtler, Özgür Suriye Ordusu'nun, çatışmaları Kürt bölgesine yaymaması amacıyla yönetime de el koydu. Çatışmada tarafsız olduklarını açıklayan Kürtler, kimseyle bir düşmanlıklarının olmadığını söyledi.

  PYD’nin (Demokratik Yurtseverler Birliği) hakimiyetinde bulunan Halep ilçesine bağlı Kobani kasabasında, Halk Meclisi’nin kararıyla, aralarında devlet daireleri, belediye ve askeri merkezlerinde bulunduğu 15 kurumu ele geçirildi.

  Kobani kasabasının oluşturduğu Öz Savunma Komiteleri tarafından Araban nahiyesi dışındaki ilçeye bağlı tüm nahiyeler de ele geçirildi.

  Kobani’de konuşlanan savunma komitelerinin yol kontrolü yaptığı, kente giriş ve çıkışları da denetim altına aldığı bildirildi. İlçede çeşitli devlet kurumlarına ise Kürt bayrağı asıldı.

  "AMAÇ, ÇATIŞMALARIN YAYILMASINI ÖNLEMEK"

  Kobani’deki Kürtlerin ilçeyi ele geçirmesinin ardından ilçede sessizlik sürerken Kobani Halk Meclisi Başkanı Ayşe Efendi, Özgür Suriye ordusunun çatışmaları Kürt bölgelerine yaymamaları amacıyla Kobani’yi ele geçirerek böyle bir tedbir aldıklarını ileri sürdü. ..

  PYD Başkanı Salih Müslüm de, amaçlarının Özgür Suriye Ordusu ile rejim arasındaki çatışmaların Kürt bölgesine yayılmasını önlemek ve Kürtlerin kimse ile bir düşmanlığının olmadığını ifade ederek, çatışmaların Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’e sıçradığını ve buradaki Kürtlerinde öz savunmalarını yapmaları gerektiğini ifade etti.

  YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

  Kobani’deki gelişmelerinin ardından Halk Savunma Birliği adına yazılı bir açıklama yapıldı.

  12 Mart 2004 tarihinde Kamışlı ilçesinde Kürtlere yönelik gelişen baskıyla birlikte Öz Savunma Birliği'nin oluşturulduğu ve bu oluşumun siyasi olmadığı, ulusal bir savunma gücü olduğu belirtildi.

  "Suriye Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Meclisi'ne aynı yaklaşıyoruz. Çatışmalarda taraf değiliz. Kimseyle bir düşmanlığımız bulunmamaktadır" denildi.

  KAMIŞLI SESSİZ

  Suriye’nin değişik kesimlerinde çatışmalar sürerken, Nusaybin ve Ceylanpınar ilçeleriyle komşu olan, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı, Suriye’nin Kamışlı, Derik ve Afrin ilçelerindeyse sessizlik sürüyor.

  Özgür Suriye Ordusu'nun, çatışmaları, Kürt nüfusunun yaşadığı bölgelere yaymaması nedeniyle buralara sessizliğin hakim olduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı