Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Kobani'de yeni ABD üssüne PYD indirimi'

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 00:49 | Son Güncelleme: 21.04.2016 - 09:07

  ANADOLU Ajansı ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolündeki Kobani’de (Ayn el-Arab) kurduğu ikinci üssün arazisini, örgüt aracılığıyla 2.1 milyon dolar yerine 750 bin dolara (2.1 milyon lira) mâl ettiğini öne sürdü.

  AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Kobani’nin güney kırsalındaki Sehbet köyünde ABD’nin askeri üs çalışması devam ederken, köyden 20 km uzaklıktaki Harab Işk köyünde de askeri helikopter pisti için arazi satın alındı.

  ABD’nin Harap Işk’da 300 dönüm arazi satın aldığını söyleyen kaynaklar, arazinin bir dönümünün değeri 7 bin dolar iken, ABD’nin PYD aracılığıyla bir dönümü 2.500 dolara mal ettiğini anlattı. Kaynaklar ayrıca, PYD’nin ABD üssü için pist arazisi çevresindeki 100 hektarlık alana da el koyarak, arazinin toplam büyüklüğünü 400 dönüme çıkardığını ifade etti.

  RİMELAN'DA DA PİST BULUNUYOR
  Türkiye sınırına 21 km mesafede yer alacak yeni üs, Kobani ve Fırat nehrinin arasında yer alması açısından önem taşıyor. Yeni üs, Kobani’nin 43 km güneyi, Fırat nehrinin de 27 km doğusunda bulunuyor. DAEŞ’e karşı operasyonlarda Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden istifade eden ABD, Haseke’nin kuzeydoğusundaki Rimelan ilçesinde Ekim 2015’te benzer bir üs çalışması başlatmıştı. Rimelan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda. ABD’nin ikinci hava üssü çalışmaları ilk kez 7 Mart’ta gündeme gelmişti. ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri üs inşası haberlerini doğrulamamıştı.

  Etiketler: kobani , PYD , ABD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı