Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koalisyon görüşmeleri bugün

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2015 - 10:18Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 14:04

  Türkiye'nin 7 Haziran seçim sonuçları ortaya çıktığı andan beri beklediği koalisyon hükümeti kurulmasına ilişkin partiler arası görüşmeler bugün başlıyor. CHP Genel Merkezi'nde de Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde hummalı temizlik çalışmaları yapıldı.

  Koalisyon turu çerçevesinde,7 Haziran seçimlerinde en çok vekili çıkaran ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini verdiği AKP'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün 2. parti konumundaki CHP'nin kapısını çalacak.
  AKP-CHP görüşmesi, saat 14.00 olarak planlandı. CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşecek. Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın ve öbür gün de devam edecek; Yarın MHP'yi, Çarşamba günü ise HDP'yi ziyaret edecek.

  HEYETLERDE HANGİ İSİMLER VAR

  CHP'yi ziyaret edecek AK Parti heyetinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Ayşenur Bahçekapılı yer alacak.

  CHP heyetinde ise Genel başkan Kemal kılıçdaroğlu'nun yanında, Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç ve Selin Sayek Böke bulunacak.

  ASIL PAZARLIK BAYRAMDAN SONRA

  Davutoğlu'nun bugün başlayacak ve üç gün sürecek olan ilk tur görüşmelerinin "nezaket ziyaretleri" olması bekleniyor.
  Nitekim CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da hafta sonunda yaptığı açıklamada, "ilk tur görüşmelerden sonuç çıkmaz. İkinci tur görüşmelerde belki daha sağlıklı sonuç elde edilebilir" demişti. Kılıçdaroğlu, CHP'nin koalisyon kurmak için açıkladığı 14 ilkeden taviz verilmesinin mümkün olmadığını da söylemişti.

  CHP'NİN 14 İLKESİ

  CHP'nin 7 Haziran seçimleri sonrasında Kılıçdaroğlu'nun ağzından açıkladığı koalisyon kurmak için ortaya koyduğu 14 ilke şöyle;
  1- Hukukun üstünlüğü yeniden sağlanmalı.
  2- 12 Eylül darbe hukuku tarihe gömülmeli.
  3- Siyasette ahlak egemen olmalı.
  4- Refah tabana yayılmalı, sosyal devlet anlayışına geçilmeli.
  5- Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli.
  6- Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.
  7- Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı.
  8- Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmeli.
  9- Özgürlüklerin alanı genişletilmeli.
  10- Medya üzerindeki baskıya son verilmeli.
  11- Vergi denetimi siyasi araç olmaktan çıkarılmalı.
  12- Kamu maliyesi şeffaf olmalı.
  13- Özgürlükçü, demokratik bir Anayasa yapılmalı.
  14- Yolsuzluklarla etkin mücadele edilmeli.

  BAHÇELİ: "İSTİKRARSIZLIK OLMAMASI İÇİN FEDAKARLIK YAPARIZ"

  Davutoğlu'nun Salı günü ziyaret edece MHP'nin Lideri Devlet Bahçeli ise, seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda, koalisyon ihtimaline soğuk yaklaştığı, MHP'nin "ana muhalefet görevi üstlenebileceği" mesajını vermişti.
  Bahçeli, 4 gün önce yaptığı açıklamada ise, siyasi istikrarsızlık yaşanmaması için gerekli fedakarlığı yapacaklarını söyledi ve koalisyon için 4 şartını açıklamıştı.
  MHP'nin koalisyon konusundaki 4 şartı şöyle;
  1– PKK terör örgütü vakit kaybetmeksizin kendisini lağvetmelidir.
  2- AKP, gizli kapaklı yürüttüğü tüm pazarlıklar hakkında milletimize doyurucu bilgiler vermeli, terör örgütüne hangi vaat ve teminatları sunduğunu deklare etmelidir.
  3- Türkiye’nin huzur ve sükûneti etnik ve mezhep temelli kışkırtılan kutuplaşma ve kamplaşmanın bıçak gibi kesilmesiyle mümkündür.
  4- Millet ve devlet hayatını çok ağır ve olumsuz bir şekilde abluka altına alan rüşvet ve yolsuzluk olaylarıyla etkin bir mücadele olmazsa olmaz bir ön şarttır. 17-25 Aralık yakın dönemin en vahim yolsuzluklarının deşifre edildiği bir zaman aralığına tekabül etmektedir.

  DAVUTOĞLU, HDP'Yİ "NEZAKETEN" ZİYARET EDECEK

  Davutoğlu'nun ziyaret edeceği üçüncü parti olan HDP'ye ise koalisyon teklifi götürmesi beklenmiyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de hafta sonunda koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bu durumu, "CHP, MHP ve HDP ziyaret edilecek ama HDP ile ilgili bir koalisyon düşüncemiz yok"sözleriyle ifade etmişti.

  CHP'DE TEMİZLİK

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için bugün saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

  Koalisyon görüşmeleri öncesinde CHP Genel Merkezi'nde resmi görüşmelerin hazırlıkları, yönetim katlarında tüm hızıyla sürerken Davutoğlu'nun karşılanacağı merdivenler de tazyikli su ile temizlendi.

  CHP Genel Merkezi'nin girişi ve etrafındaki merdivenler, Çankaya Belediyesi'nin su tanklı kamyonetinin tazyikli sularıyla temizlenirken kırmızı halının birleştiği noktalardaki hasarlar onarıldı. Cam ve yerler ise temizlik görevlileri tarafından silindi.

  SALI MHP, ÇARŞAMBA HDP

  Bu arada Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bir araya gelecek.

  Etiketler: ak parti , chp , koalisyon
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı