Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koalisyon flörtü

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2013 - 01:34Son Güncelleme : 07 Eylül 2013 - 10:10

  Dün sona eren G-20 zirvesinde Suriye’ye askeri harekat konusunda anlaşma sağlanamadı. Birçok ülke, BM sürecinin işletilmesi gerektiğinde ısrarcı. ABD ve Fransa ise ‘Gönüllüler Koalisyonu’nu genişletmek için lobi faaliyetlerini yoğunlaştırdı.

  Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini bu yıl Rusya’nın St. Petersburg kenti yakınlarında buluşturan G-20 zirvesi dün sona ererken, ekonomik konuların geri planda kaldığı görüşmelerde Suriye’ye askeri müdahale konusunda anlaşmaya varılamadı.

  Associated Press ajansı, bir Fransız yetkiliye dayandırdığı haberinde, “Zirvedeki dünya liderleri Suriye’de kimyasal saldırı olduğunda hemfikir. Fakat birçok lider, saldırının arkasında rejimin olduğundan şüpheli” diye yazdı.

  OBAMA İLE PUTİN ANLAŞAMADI


  ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün 20 dakika görüşse de anlaşma çıkmadı. Obama, basın toplantısında, “Bazen zor kararlar vermek zorundayız” dedi. Putin ise “Saldırı olursa Suriye’yi bugün olduğu gibi desteklemeyi sürdürürüz. Onlara silah sağlıyoruz, ekonomik işbirliği yapıyoruz. Kimyasal saldırıyı, müdahaleyi kışkırtmak için muhalifler yaptı” diye konuştu. Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov da “Liderlerin iki eşit gruba bölünmüş oldukları bir kez daha kanıtladı” dedi. İtalya Başbakanı Enrico Letta, zirvede yaşanan “fikir ayrılıklarını” doğruladı.

  Koalisyon flörtü

  Rusya'dan BM'ye rapor: Kimyasalı Şam değil isyancılar kullandı

  Koalisyon flörtü

  AB: Kimyasalı Esad kullandı

  Koalisyon flörtü

  Obama: Putin'in de görüşü değişecek

  SAFLAR SIKLAŞIYOR

  Fransız haber kanalı BFM, “Obama yeterince izole oldu” ifadesini kullandı. Le Figaro gazetesi, askeri harekatı sadece ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Fransa’nın desteklediğini öne sürerek “Avrupa (Fransa Cumhurbaşkanı François) Hollande’ı Suriye’de yalnız bıraktı” diye yazdı. Moskova’ya göre ise Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika, askeri müdahaleye karşı olduklarını zirvede belirttiler.

  KERRY İKNA TURUNDA


  Kritik hafta arifesinde G-20’den umduğunu bulamayan Obama ve Hollande, uluslararası toplumu ikna çabalarına odaklandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry haftasonu Avrupa’ya gelip AB liderlerini ikna için çalışacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, BM’nin Şam’dan aldığı numunelerin analiz edilmesinde ısrarcı. Bu ay sonuna kadar sürebilir. AFP’ye göre Litvanya’da dün toplanan AB savunma bakanları saldırıyı rejimin yaptığını düşünse de, nasıl bir cevap verilmesi gerektiği konusunda henüz oydaşma yok.

  Hedef sayısı arttı Kongre ikna olmadı

  NEW York Times’a göre Başkan Obama, Savunma Bakanlığı’na (Pentagon), Suriye’deki hedef listesini genişletme emri verdi. Haftaya yapılacak oylama öncesinde Kongre’yi ikna etmek için şimdi 50’den fazla hedefin vurulması planlanıyor. ABC News da, B-2 ve B-52 hayalet bombardıman uçaklarıyla rejime 48 saat içinde, “içsavaşın iki yılda verdiğinden daha fazla zarar” verilebileceğini bildirdi.


  Koalisyon flörtü

  Koalisyon flörtü

  Koalisyon flörtü

  TÜRKLER TUTKULU VE YÜREKTEN KONUŞTU

  TÜRK HALKI ASKERİ MÜDAHALEYE KARŞI

  KİMYASAL SALDIRI VARSA BM TEDBİR ALMALI  TEMSİLCİLER MECLİSİ ZOR

  Kongre liderlerinin çoğu tasarıya destek verse de, ABD halkının muhalefetini ve gelecek seçimleri düşünen birçok Kongre üyesi ret sinyali verdi. ThinkProgress’e göre özellikle Temsilciler Meclisi ikna olmuş değil. Şu anda sadece 44 üye operasyona ‘evet’ derken, 217’si karşı, 152’si ise kararsız.

  ‘OBAMA BÜYÜK KAYBEDEBİLİR’

  Demokrat senatör Joe Manchin, “Diplomatik seçenekler tüketilmeli ve önce uluslararası desteğe sahip bir plan hazırlanmalı” dedi. Washington Post, Pentagon’da dahi muhalefet olduğunu yazdı. Politico gazetesi, “Obama büyük kaybedebilir” başlığını kullandı.

  Koalisyon flörtü

  BALEDE JEST: Liderler St. Petersburg'da müzikli fıskiye şovu izlerken Almanya Başbakanı Merkel üşüyünce, Putin omzuna şal koydu.

  11 ülkeden ortak bildiri

  G-20 üyesi 11 ülke, zirve sonunda ortak açıklama yayınlayarak “kimyasal saldırıdan sorumlu olan Suriye rejimine güçlü cevap verilmesi” çağrısında bulundu. Bu ülkeler şöyle: Türkiye, Avustralya, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, Kore, Suudi Arabistan, İspanya, İngiltere ve ABD.

  Obama: ELİM KAŞINMIYOR

  ABD Başkanı Obama ise şunları söyledi: “Liderlerin çoğu saldırıdan rejimi sorumlu tuttu. Suriye’ye karşı uluslararası eylemi tercih ederim. Müdahale için elim kaşınmıyor. Ama dünya hiçbir şey yapmadan duramaz. Salı günü ABD halkına hitap edeceğim. BM denetçilerinin raporundan sonra Putin’in tutumunu devam ettirmesi zor olacak.”
  Obama, Kongre’den “hayır” çıkması durumunda müdahalede bulunup bulunmayacağına dair soruyu yanıtsız bıraktı.
  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Obama’nın hafta ortasında bir Kongre oylaması öngördüğünü belirterek, “Askeri müdahale için Kongre’yi beklediğimiz gibi, BM denetçilerinin raporunu da bekleyeceğiz” dedi.

  Cameron çok kızdı

  VLADIMIR Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, G-20 zirvesinin sonunda gazetecilere “İngiltere kimsenin önem vermediği küçük bir ada” dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron “hakaret” diye nitelediği bu sözlere sert tepki göstererek ülkesinin tarihteki başarılarını saydı. Cameron, “Avrupa’nın faşizmden temizlenmesine, köleliğin kaldırılmasına biz yardım ettik. Dünyadaki tüm sporlar dahil birçok şeyi biz icat ettik” dedi.

  Gönül alma öpücüğü

  Koalisyon flörtü

  E-postalarının ABD istihbaratınca okunduğunu Snowden belgelerinden öğrenen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Washington ziyaretini önceki gün şok bir kararla iptal etmişti. Suriye için uluslararası destek arayan Obama, dün G-20’de aile fotoğrafı çektirilirken Rousseff’i gönül almak istercesine iki kez öptü.

  Etiketler: abd , rusya , suriye , Obama , müdahale , bm , G-20 zirvesi , G-20
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı