KARAMAN HABERLERİ

KMÜ’de yerel yönetimler ve demokrasi paneli

AA / Murat Özünal
27.12.2014 - 11:31Son Güncelleme : 27.12.2014 - 11:31

YEREL HABERLER KARAMAN

AA / Murat Özünal

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kazımkarabekir Meslek Yüksekokulu'nda “Demokrasi ve Yerel Yönetimler” konulu panel düzenlendi.

KMÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Akkaş, yüksekokulun konferans salonunda düzenlenen panelde, Türkiye’de demokrasi açığı olduğunu söyledi.

Akkaş, Türkiye’deki temel sorunun yönetime etkin katılmayan ya da yönetime katılmada gönülsüz davranan vatandaşlar olduğunu dile getirerek, bu tutumun geleneksel teba kültüründen kaynaklandığını ifade etti.

Demokrasi sisteminin değiştirildiğini belirten Akkaş, "Cumhuriyet rejimine geçilmekle yasal olarak teba anlayışı vatandaşa dönüştü. Ancak bu dönüşümün devlet ve toplum katmanlarınca içkinleştirilmesi uzun zaman gerektiriyordu. Türk siyasetinin son yıllarda katılımcı demokrasi yoluyla bireyden devlete ve devletten bireye demokratik sistemi demokratikleştirmeye çalışılıyor" dedi.

KMÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sefa Usta ise ülke düzeyinde demokrasinin kurumsallaşması, yerel düzeyde demokrasinin yaşanması ile mümkün olabildiğini kaydetti.

Usta, 2003 yılı sonrası dönemde Türkiye’de değişimin tetikleyicileri olarak yerelleşme ve demokratikleşmenin öne çıktığına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Kamu yönetiminde gerçekleştirilen reformlarla birlikte merkeziyetçi yapıdan ademi merkeziyetçi bir yapıya geçilmiş ve geleneksel yönetim anlayışı, yerini yeni yönetim anlayışına devretmiştir. Toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelerek karar alma sürecine dahil olması adına ortak bir çatı işlevi gören kent konseyleri, yerel demokrasinin tabana yayılmasında ve yerleşik hale gelmesinde önemli işlevleri yerine getirmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Karaman haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Karaman haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KMÜ’de yerel yönetimler ve demokrasi paneli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KARAMAN İLÇELERİ
  KARAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:52
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı