ANKARA HABERLERİ

KMO’dan yeni iddia

Hürriyet Haber
13.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 13.07.2012 - 11:42

Kimya Mühendisleri Odası, (KMO) su kirliliği tartışmasında “Suyumuz temiz” yanıtını veren ASKİ’nin kaşısına yeni bir iddia ile çıktı. KMO, “Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı, Ankara’nın şebeke suyunda kirlilik saptamıştır” açıklamasını yaptı.

Hürriyet Haber

ANKARA’nın şebeke suyundaki alüminyum oranının normal değerlerder fazla olduğunu iddia eden KMO, ASKİ’nin “Suyumuz temiz” yanıtının ardından yeni bir açıklama yaptı. “Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’nın saptadığı kirliliği inkar edeceğine önlem almalıdır” ifadesiyle başlayan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Açıklamamızın arkasındayız. Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı, Ankara’nın şebeke suyunda kirlilik saptamıştır. Raporlar Bakanlık arşivlerinde duruyor.  Merkez ilçelerin önemli bir bölümünde saptanan kirlilik bir aydır sürüyor.  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu konuyla ilgili Bilim Kurulu’nu toplamıştır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın şebeke suyunda yaklaşık bir aydır süren kirliliği saptamış bulunduğu, KMO tarafından 5 Temmuz 2012 günü kamuoyuna açıklanmıştı.

Kurtboğazı suyunu keseriz

Sudaki alüminyum miktarının normal seviyenin üstünde olduğunu resmi verilere ve raporlara dayanarak duyurmuştuk. Bunun üzerine açıklama yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı konuyla ilgili Bilim Kurulu’nu topladıklarını belirterek şunları söylemiştir:
‘ASKİ aldığı tedbirle musluktan akan sudaki alüminyum oranını düşüremezse belki Kurtboğazı suyunu keseriz’ Sınır değerin aşıldığı Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın resmi raporlarıyla saptanmıştır. Bu aşımlar yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sebebi de Türkiye Halk Sağlığı
Kurumu Başkanı tarafından açıklanmıştır. Bütün bunlar ortadayken Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kirliliğin sebebi olarak binaların eski tesisatlarını göstermesi bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Paslı olan tesisat ile sudaki alüminyum oranı arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Tesisatın paslı olması durumunda suda alüminyum değil, demir miktarı artabilir.

KMO’dan yeni iddia

Su içmemelerini öneriyoruz

Ankara Büyükşehir Belediyesi kirliliği inkar edeceğine Sağlık Bakanlığının raporlarını incelemeli ve bu kirliliğe bir çözüm bulmalıdır. Suyu kaynatmak alüminyum kirliliğini yok etmez. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Ankara Tabip Odası, alüminyumun vücutta birikmesi halinde organ yetmezliğine ve kalıcı sakatlıklara neden olabileceğini açıklamıştır. Sağlık Bakanlığı yetkilileri tatmin edici bir açıklama yapana kadar ve sudaki alüminyum değerlerinin tüm Ankara’da normal değere düştüğünü ilan edene kadar Ankaralılar’a musluk suyu içmemelerini öneriyoruz.”

KMO’dan yeni iddia

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden KMO’dan yeni iddia hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KMO’dan yeni iddia haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı