Dünya Haberleri

  Klerides ile sirtaki yaparım

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>Hüseyin ALKAN/LEFKOŞA

  Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Türkiye'de zeybetiko oynamasına gönderme yapan KKTC lideri Rauf Denktaş, Rum lideri Glafkos Klerides'e sirtakili mesaj yolladı. Denktaş, ‘Kıbrıslı Türklerin egemenliğini kabul ederse ben de Klerides’le sirtaki oynayacağım' dedi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Türkiye'de zeybek oynamasına gönderme yaparak ‘Kıbrıslı Türklerin egemenliğini kabul ederse ben de Klerides ile sirtaki oynayacağım’ dedi.

  Denktaş önceki gün Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi'nin diploma töreninde yaptığı konuşmada Kıbrıslı Türklerin Türk-Yunan yakınlaşmasına karşı olmadığını söyledi. Denktaş şöyle konuştu:

  ‘Türk-Yunan yakınlaşmasını biz de istiyoruz, benimsiyoruz. Akıl yolu, barış yolu, insanlık yolu budur. Ama Türk-Yunan sirtaki oynadı diye burada egemenliğimizi kabul etmeyen, hükümetimiz olduğunu söyleyen, bizi azınlık olarak gören insanlarla sirtaki oynamıyoruz diye imalı şekilde tenkit edilmeyi kabul etmem. Egemenliğimizi kabul ettiği gün ben de Klerides ile sirtaki oynayacağım.’

  Atatürk'ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünü anımsatan Denktaş, gençlere bu ilkeden ayrılmamalarını öğütledi ve ‘Ama yurt senin olursa ‘yurtta sulh cihanda sulh'. Yurdunu almak için karşında düşman varsa sulh yapacaksın diye ona boyun eğmezsin. Sulh egemenliğin kabul edildikten sonra hakkındır' dedi.

  Kıbrıslı Rumlar, Yorgo Papandreu'nun İsmail Cem ile Sisam ve Kuşadası'ndaki dostluk gösterisine ateş püskürmüş, Yunan Dışişleri Bakanı'nı Helen ulusunun şerefini ayaklar altına almakla suçlamıştı. Rum gazeteleri, daha da ileri giderek Papandreu'nun İsmail Cem ile ‘düşüp kalktığını' ve Türklere uşaklık ettiğini ileri sürmüşlerdi.

  GELİN VE DAMADA DİPLOMA

  Bu arada Yakın Doğu Üniversitesi'nin diploma töreninde ilginç sahneler yaşandı. Denktaş, törende ilk diplomayı, İletişim Fakültesi'nden mezun olan kızı Ender Vangöl'e verdi. Törenin en ilginç görüntüsünü ise, diplomalarını almaya gelinlik ve damatlıklarıyla almaya gelen çift oluşturdu. Denktaş, Türk Dili Edebiyatı'ndan mezun olan gelin Elif Bayraktar'a diplomasını verirken ‘Siz genç çiftlere tavsiyem biriniz bağırırken diğeriniz sussun. Bu uzun ve mutlu bir evliliğin sırrıdır' dedi. Genç çift diplomalarını aldıktan sonra düğün salonuna gitti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı