"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

‘Klemens’in mucidi 4 yıl önce Erdoğan’a verdiği sözü tuttu, Bursa’daki fabrikasını açıyor

GEÇEN hafta başında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 66’ncı Genel Kurulu’nu izlerken Perran Ersu ısrarla aradı:

- 4 yıl önce verilen yatırım sözünün tutulduğunu bildirmek için arıyorum.
- Ne yatırımı, kimin verdiği söz?
- Hani 4 yıl önce ‘klemens’in mucidi Phoenix Contact Elektronik Genel Müdürü Sırrı Kardeş’le birlikte Hannover’e (Almanya) fuara gitmiştik.
- Evet...
- O fuarda Türkiye “partner ülke” statüsündeydi. Açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel birlikte yapmışlardı.
- Hatırladım.
- Başbakan Erdoğan, Merkel’le birlikte Phoenix Contact’ın standını gezerken Alman şirketin Başkan Yardımcısı Frank Stührenberg’e, “Gelin, Türkiye’de üretim yapın” çağrısında bulunmuştu. İşte o sözü tuttular.
- Yatırıma mı başlıyorlar?
- Gemlik’te Bursa Serbest Bölgesi’ndeki yatırım tamamlandı. 24 Mayıs 2011 günü açılışı yapılıyor. 200 kişiye doğrudan istihdam sağlayacaklar.
Perran Ersu’yla konuştuktan sonra Nisan 2007’de yazdığım haber ve yazıyı buldum. Habere şu başlığı atmışım:
- Erdoğan ‘Üretime de buyurun’ dedi, klemens mucidi yatırım sözü verdi...
Erdoğan ve Merkel’in turundan sonra Phoenix Contact Gmbh&Co Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Stührenberg’le konuşmuştum:
- Bizim için çok önemli ülkesiniz. Şu anda yatırımı düşünecek noktadayız. 10 milyon Euro’yla başlayabiliriz.
Aslında Phoenix Contact’ı Türkiye’de yatırıma çeken, sadece Başbakan Erdoğan’a verilen söz değildi. Türkiye’deki ortakları Ünal Kardeş, 1989 yılında vefat edince oğlu Sırrı Kardeş’e şu teklifi götürmüşlerdi:
- Senin ve ailenin hisselerini bize devret. Artık kendi başımıza yola devam etmek istiyoruz.
Sırrı Kardeş’in bir şartı vardı:
- Türkiye’ye yatırım sözü verirseniz, o zaman hisseleri size devrederim.
Bu pazarlık sonrası diğer işlerine odaklanan Sırrı Kardeş, hisselerini Alman klemens devine devretmiş, aynı zamanda Phoenix Contact Elektronik’in Genel Müdürlüğünü de üstlenmişti.
Aslına bakılırsa, Frank Stührenberg’in 2007 Nisan’ında verdiği yatırım sözü, daha erken bir tarihi işaret etmişti. Ancak, araya giren global kriz, Türkiye’ye yatırım adımlarını biraz yavaşlatmıştı.
Gerisini Sırrı Kardeş’ten öğrenelim:
- Ancak, Kardeş Elektrik A.Ş. olarak yatırım planlarımıza ara vermedik. 2009 başında Gemlik’te Acel Elektrik’i kurduk. Krizden hızlı büyüyerek çıkan ve üretim alanlarına yeni yatırımları ekleyen Phoenix Contact, talebe cevap verebilmek için 2011 başından itibaren rotasını hızla Türkiye’ye çevirdi.
- Rotanın Türkiye’ye çevrilmesi ne anlama geliyor?
- Öncelikle üretiminin yüzde 100’ünü ihraç eden Acel Elektrik’e üçte bir oranında stratejik ortak oldu. Önceleri Brezilya’da ürettiği birçok klemensi artık Türkiye’de üreteceğiz. Ayrıca Polonya’dan da bazı üretim hatları Türkiye’ye kaydırılıyor.
Sırrı Kardeş, Phoenix Contact’ın üretim yaptığı ülkeleri anımsattı:
- Almanya, Polonya, Çin, Hindistan, ABD ve Brezilya. Şimdi bunlara Türkiye de eklendi.
‘Klemens’in mucidi Phoenix Contact’ın, 4 yıl önce verdiği sözü tutup, yüzde 30-35 ortaklıkla da olsa Türkiye’de üretime girmesi beni mutlu etti.
Böylece bir yatırımın daha başından sonuna öyküsünü izlemiş oldum.
Kim bilir, belki de Phoenix Contact bunun arkasını getirir...

8-10 kişiyle başladı ilk yılda 4 milyon Euro ihracatı bulacak

SIRRI Kardeş, Bursa Serbest Bölgesi’nde 2010 temmuz ayında 8-10 kişi ve 400 metrekarelik alanda üretime başladıklarını belirterek, ekledi:
- Üretim alanımız şu anda 1250 metrekareye, çalışan sayımız da 40’a çıktı. İlk yılın sonunda 4 milyon Euro’luk ihracat yapmış olacağız.
- Phoenix Contact’ın ortaklığıyla birlikte büyüme gündeme gelecek değil mi?
- 2011 sonunda personel sayımız 65’e çıkacak. 2012’de 100’ü, 2015 sonunda da 200’ü bulacak.
Personel sayısı ve ihracat rakamı kimilerine “çok küçük” gelebilir ama Phoenix Contact’ın bazı üretimlerini Brezilya’dan Türkiye’ye kaydırması önemli göstergedir...

Klemens nedir

ELEKTRİK işiyle uğraşanlar bilir ama yine de ‘klemens’in tanımını aktarmakta yarar var:
Klemens, kısaca “kabloların bağlantı ve ek gereci” olarak tanımlanabilir. Plastik, metal ve porselen çeşitleri yapılabiliyor. Boyutları da kullanım alanına göre değişiyor.

ASO, Çağlayan’ı Mersin günlerinde yalnız bırakmıyor

GEÇEN çarşamba akşamı Mersin’e gitmek üzere Adana uçağına binerken Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkan Vekili Edip Yenigün’le karşılaştım:
- Biz Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın ihracatla ilgili yeni çalışmasını dinlemek üzere Mersin’e gidiyoruz.
- Ben de Mersin’e geliyorum.
- Çağlayan’la bir görüşmeniz mi olacak?
- Zafer Bey’le 30 yıldır tanışırız. 30 yıl önce Amerika’dan aldığımız alüminyum doğramayı, onlar bize yaptı ve hâlâ birçok projemizde onlarla iş yaparız. Şimdi Mersin’deki seçim çalışmalarında destek olmaya gidiyorum.
Perşembe sabahı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) Zafer Çağlayan’ın açıklamalarını izledik. Toplantı bitiminde mercimek ve makarna piyasasının devi durumundaki Arbel’in patronu Mahmut Arslan yanımıza uğradı:
- 2 yıl önce yaptırdığımız Mahmut Arslan Anadolu Lisesi’nin spor salonunun açılışı var, bekliyoruz.
Öğleden sonra gerçekleşen törene gittim. Ayakkabı sektörünün önde gelen isimlerinden Muşlu Selahattin Akaydın’ı gördüm:
- Bakanımızı yalnız bırakmayalım dedik.
Ardından Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Doğanlar’la karşılaştım:
- 20 gündür Mersin’deyim. Zafer Bey’e yardım ediyorum.
- ASO, eski Başkan Çağlayan’a Mersin’de bile destek veriyor anlaşılan.
- Yönetim kurulumuzdan arkadaşlarımız hafta sonları sırayla 3’er 4’er kişi geliyorlar.
İş dünyasından kendisine destek için Mersin’e giden birkaç ismi de Çağlayan sıraladı:
- Abdullah Kiğılı, Yılmaz Yılmaz, Süleyman Orakçıoğlu, Vahap Küçük. Üstelik bu arkadaşlar kumaş ve hazır giyimde Uzakdoğu’dan ithal edilen ürünlere ek vergi kararında bana tepki gösteriyorlardı. Ona rağmen sağolsunlar geldiler.
Bu destek AK Parti’yi Mersin’de birinci parti yapmaya yeter mi?

X