Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Klavye sakatlıyor

  Hürriyet Haber
  23 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mayıs 2000 - 00:01

  OFİS ÇALIŞANLARI ELLERİNİZE DİKKAT EDİN

  Ara vermeden, uzun süre bilgisayar başında çalışanların ellerinde sinir sıkışması sonucu sakatlıklar oluşabiliyor.

  Ara vermeden bilgisayar kullananlar ve eliyle sürekli aynı hareketi yapan kişiler bilek sinirlerinin sıkışması sonucu ameliyata varan ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor.

  ‘‘Carpal Tunnel Syndrome’’ olarak bilinen ‘‘Karpal Tüneli Belirtisi’’ gerçekte sadece bilgisayar kullanıcısı hastalığı değil. Eliyle sürekli aynı hareketi yapan herkeste görülebiliyor. Kişinin eliyle sürekli aynı hareketi yapması ve bu hareket sırasında bileğin aşağı veya yukarı kıvrık durması halinde baş, işaret ve orta parmakları denetleyen sinirin içinden geçtiği bilek kemikleri tünelindeki enfeksiyon sonucu sıkışmaya başlıyor.

  Daktilo daha sağlıklıydı

  Sıkışan sinirin belli zamanda dinlendirilmemesi gerekiyor. Sıkışıklığın giderilmemesi nedeniyle elin uyuşup, kullanılamaz hale geliyor. Uzmanlar geçmişte daktilo kullananların yeni kağıt takmak için verdikleri kısa arada bileklerinin dinlendiğini ve tehlikenin bu yolla engellendiğini belirtiyor. Günümüzde ofis çalışanları bilgisayarda yazarken ya da mouse cihazı ile bilgisayar ekranında çalışılırken işlerine daha az ara veriyor. Bilgisayar kullananların bileklerinde sürekli hareket nedeniyle bilek kaslarının bağlandığı noktada enfeksiyonun başlaması sözkonusu olabiliyor. Bunun siniri sıkıştırması durumunda ekran başında çalışmaya başladıktan 1- 1.5 saat sonra ellerde ilk üç parmağın ucundan içine doğru uyuşma yayılıyor. Ardından bilgisayar kullanıcısında 'Karpal Turne Sendromu' başlıyor.

  Uzmanlar bütün bilgisayar kullanıcılarında bu rahatsızlığın görülmeyebileceğini. kişinin ellerini klavye üzerinde bilekleri bükmeden tutması halinde sinirlerin sıkışmayacağını belirtti. Enfeksiyonun bünyeye bağlı olduğu bildirilirken, rahatsızlık yaşayanların buna aldırmaması durumunda uyuşma hissinin giderek ağrıya dönüşebileceği, omuza kadar sancının uzanabileceği, bu durumda bilekteki tendonların ancak ameliyatla onarılacak şekilde tahrip olabileceği uyarısı yapıldı.

  Egzersiz yapın

  BİLGİSAYAR kullanıcılarının Karpal Tuneli Sendromu'na yakalanmaması için her 25 dakikada bir beş dakika dinlenmesi, cihaz başında oturunca futbolcuların ısınma hareketleri gibi bileklere idman yapması önerildi. Klavye jimnastiğinin elleri yumruk halinde bilekler düz olacak şekilde ileri uzatılması, kol ve el kaslarının sonuna kadar sıkılarak ellerin aşağı kıvrılarak beşe kadar sayılması ile yapılabileceği vurgulandı. Daha sonra aynı işlemin bu kez yumruğu yukarı kaldırarak tekrarlanması gerektiği ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı