Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Klasikler içinde bir Orhan Pamuk

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 12:05 | Son Güncelleme: 26.12.2009 - 12:16

  Financial Times, Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un son kitabı 'Masumiyet Müzesi'ni, dünya edebiyatının önemli klasiklerine benzetti.

  Financial Times gazetesi Orhan Pamuk’un son romanı Masumiyet Müzesi’nin James Joyce’nin efsanevi kitabı Ulysses’teki Dublin gibi ele aldığını belirterek, "Pamuk, romantik aşka dair Lolita, Madam Bovary ve Anna Karenina’nın oluşturduğu topluluğa yakışan bir eser yaratmıştır" ifadesini kullandı.

  Financial Times’ta Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı kitabını tanıtan bir değerlendirme yazısı yer aldı. 1975 yılında başlayan Masumiyet Müzesi’nin Türkiye’de kadın-erkek ilişkilerinde geleneksel davranışların çözüldüğü ancak bekaretin önemini korumaya devam ettiği belirli bir dönemi yansıttığı belirtilen değerlendirmede, "Dublin Joyce için ne idiyse İstanbul da Pamuk için odur. Roman kahramanı Kemal’in bu metropolde caddeler boyunca gezintileri, değişik merkezlerin karakterleri olarak kesin bir şekilde tanımlanmıştır: Nişantaşı’ndaki büyük aile apartman blokları, Tarabya’da deniz kıyısındaki balık restoranları, Beşiktaş’taki gece yarısı çorbacıları ve genelevler, Galata Köprüsü’nde uskumru için ağ sallayan balıkçılar ve Anadoluhisarı’nda harap Osmanlı yalıları. Her şeyden önce de Pamuk Boğaz’ın değişmeyen duygusunu ve tankerler, mavnalar ve Sovyet savaş gemilerinden oluşan sonsuz trafiğini, onların minarelerden yükselen namaz çağrılarına karışan düdüklerini sihirli bir şekilde anımsatıyor" denildi.

  Dev romanların yanında

  Romanın özel bir müze giriş bileti içerdiğini hatırlatan FT, Pamuk’un roman kahramanı Kemal için bir "Masumiyet Müzesi" kurma ve burada kendisi için anlamlı olan eşyaları sergileme düşüncesinden söz ederken, müzenin yeni yılla birlikte açılmasının beklendiğini bildirdi. FT’nin kitap değerlendirmesinde, "Pamuk roman kahramanı Kemal’in büyük ve trajik tutkusuyla ilgili gözleminde, romantik aşka dair Lolita, Madam Bovary ve Anna Karenina’nın oluşturduğu topluluğa yakışan bir eser yaratmıştır" övgüsü yapıldı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı