"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Klarnet sesi rehber oldu ‘Doğu-Batı Tek Nefes’le Edirne-Şanlıurfa buluştu

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı aradı:

- Keşanlı Yönetici ve İşadamları Derneği (KEYİAD) Şanlıurfa’ya bir ziyaret yapacak. Senin de eşlik etmeni rica ediyorlar.
- Ziyaretin amacı, hedefi nedir? Benden ne bekliyorlar?
- KEYİAD’ın yönetiminde klarnet virtüözü Serkan Çağrı da var. Onun önerdiği klarnet projesi çerçevesinde Şanlıurfa’ya gidiyorlar. Senin ilgini çekebileceğini düşünmüşler.
Mustafa Yardımcı’
yla telefon görüşmemizin ardından KEYİAD Başkanı Ahmet Eler’den daveti aldım. Ancak, KEYİAD’ın Şanlıurfa ziyaretine katılamadım. Eler’den rica ettim, bilgi ve izlenimlerini aktardı.
- Keşan’dan Şanlıurfa’ya klarnet vesilesiyle uzanmak nereden aklınıza geldi?
- Yönetim kurulumuzdaki klarnet virtüözü Serkan Çağrı, bir süre önce Edirne’de Balkan ülkelerini kapsayan “İki Yaka Tek Nefes” projesini gerçekleştirdi. Balkan ülkelerinden üstad klarnet sanatçılarını Edirne’de ağırladık. Tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti yaşadık.
Eler
, bu organizasyondan edindikleri deneyimi şöyle özetledi:
- Serkan Çağrı, bu organizasyonda klarneti ile müziğin birleştirici özelliğini bize gösterdi. Müzikle dil, din, ırk farklılıklarının ortadan kalktığını, duygu birliği sağlandığını gördük.
Serkan Çağrı
’nın bu organizasyon sonrasında benzeri bir projeyi Edirne ile Doğu ve Güneydoğu’daki bir ille gerçekleştirmeyi önerdiğni vurguladı:
- Serkan Çağrı, “Doğu-Batı Tek Nefes” adını verdiği proje için Edirne ile Şanlıurfa’nın biraraya gelmesini istedi. Böylece Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da eşlik ettiği KEYİAD yönetimi olarak Şanlıurfa’ya gittik.
- Şanlıurfa’da kimlerle buluştunuz?
- Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ettik. Kendisi Enez ilçemizde gençlik yıllarında pratisyen hekimlik yapmış. Müzik ve yemek ritüellerinin benzerliği nedeniyle Enez’de kendini gurbette hissetmemiş.
Ahnet Eler
, diğer görüşmelerini şöyle özetledi:
- Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cem Göncü, “Doğu-Batı Tek Nefes”e benzer bir projeyi kendisinin de düşündüğünü söyledi. Dolayısıyla bu yönde ilk adımı biz atmış olduk. Ayrıca Şanlıurfa Ticaret Borsası Üyesi Muzaffer Satış da bize orada eşlik eden ev sahipleri arasında yer aldı.
- Şanlıurfa ziyaretinizde ne karara vardınız?
- Öncelikle Şanlıurfa’dan bir heyeti Edirne’de ağırlayacağız. Ev sahipliği konusunda Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı da bize öncülük edecek. Sonra, “Doğu-Batı Tek Nefes”i gerçekleştireceğiz.
Eler, Şanlıurfa’yla ilgili şu izlenimini de aktardı:
- 45 derece sıcaklıkta Şanlıurfalılar’ın misafirperliği bizi oldukça ferahlattı...
KEYİAD’ın Şanlıurfa’yla “Doğu-Batı Tek Nefes”te buluşma adımı, kısa süre önce Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın memleketi Muş’ta Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin önde gelen isimlerine 6’ncı bölge teşviklerini anlattığı günü anımsadım.
Mustafa Yardımcı, TOBB’un aynı güne denk gelen Muş’taki toplantısından dönerken şöyle demişti:
- Türkiye’nin batısında, doğudaki illerimizi hiç görmemiş işadamı arkadaşlarımız var. Eşlerimizle buralara tanışma seyahatleri yapmamızda yarar var. Bu şekilde kaynaşır, bölgenin kalkınması için kol kola girebiliriz...
Klarnetten yükselen nağmeler, Edirne ile Şanlıurfa’yı kaynaştırıp bu yönde önemli örnek olacak...

2 yılda 80 bin kişiye eğitim verdik, 5 bin kişi 40 milyon liralık destekle işini kurdu

DÜNYA Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat, gazeteden İlktuğ Gökman’ın davetini iletti:
- İlktuğ’un eşi Seher Yaşayacak Gökman, ablasıyla birlikte Acıbadem’de “Çöpçü” açıyor. Açılışa seni de bekliyorlar.
Geçenlerde gerçekleşen açılışa kısa süreliğine uğradığımda karşımda KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ı buldum:
- Hayırdır sayın Başkan?
- Bu çöp şiş restoranı KOSGEB desteğiyle hizmete girdi.
- Böyle destekleriniz de mi var?
- KOSGEB olarak son 2 yılda 80 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan 5 bini iş kurma şansı yakaladı. Kendilerine işlerini kurarken destekte bulunduk.
- Verdiğiniz parasal destek ne kadarı buldu?
- 5 bin kişiye kullandırdığımız kaynak 40 milyon lira dolayında oldu. Bunu yüzde 90’ı da hibe.
2 yılda devreye giren 5 bin küçük işletmede çalışan sayısına dikkat çekti:
- Sözünü ettiğim 5 bin işyerinde çalışan personel sayısı 20 bini aştı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sık sık girişimcilere verdikleri destekleri anlatıyor, ulaştığı sonuçlardan örnekler veriyor...
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın ortaya koyduğu veriler de bunu gösteriyor...

X