Dünya Haberleri

  KKTC'yle gövde gösterisi

  Hürriyet Haber
  27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve KKTC, Avrupa Birliği'nin 31 Mart'ta Kıbrıs Rum Yönetimi ile başlatacağı üyelik görüşmelerine, büyük bir gövde gösterisi ile karşılık verecek. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, THY'den kiralanacak özel bir uçakla bizzat Lefkoşe'ye giderek, Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi'ne katılacak Kıbrıslı Bakan ve milletvekillerini Ankara'ya getirecek. Cem 30 Mart'ta kalabalık bir heyet ve gazeteci topluluğu ile Lefkoşe'ye gidecek. Burada, KKTC-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısının ön görüşmesi yapılacak.

  AB'nin Kıbrıs Rum Yönetimi ile üyelik görüşmelerine resmen başlayacağı 31 Mart salı günü ise, buna misilleme olarak Ankara'da Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi ilk toplantısını yapacak. Toplantıda, KKTC ile Türkiye'nin gelecekte siyasi entegrasyonuna kadar varabilecek her türlü tedbir ele alınacak.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Mayıs'ta resmen KKTC'yi ziyaret edecek. Demirel'in ziyareti sırasında, Türkiye'nin KKTC ekonomisine en büyük katkılarından biri olacak, su taşıma projesine de resmen start verilecek. Demirel KKTC'de ayrıca Akdeniz Üniversitesi'nde yeni inşa edilen bazı bölümlerin açılışına da katılacak. Cumhurbaşkanı'nın ziyareti için başlangıçta 23 Nisan tarihi düşünüldü, ancak daha sonra balonla su projesinin bu tahire yetişmeyeceği ortaya çıkınca, ziyaret Mayıs'a alındı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı