Gündem Haberleri

  KKTC'ye tecridin kalkmasına Türkiye'nin şartı

  LEFKOŞA(ANKA)
  16.01.2006 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Rum gazetesi Fileleftheros, Türkiye’nin 11 Ocak’ta Brüksel’e gönderdiği ve içinde Türkiye’nin Kıbrıs şartlarının yazdığı bir belgeyi ele geçirdiği iddia etti.

  Fileleftheros gazetesi belgede, "Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılmasına yönelik tüzüklerin onaylanmaması halinde Türkiye’nin ek protokolü uygulamayacağının" belirtildiğini savundu.

  Belgede, "Ankara’nın, Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılmasıyla ilgili tüzüklerin onaylanmaması durumunda protokolü uygulamayacağı ve ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gemi ve uçaklarına koyduğu yasaklamaları kaldırmasının söz konusu olmadığı" ifadelerinin yer aldığı öne sürüldü.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yayınlanan Kıbrıs gazetesi de iddialarına yer verdiği Fileleftheros gazetesinin, "Komisyon ve Avrupa Parlamentosu Ankara’nın Şartlarına Boyun Eğdi" başlığıyla verdiği haberde ele geçirdiğini iddia ettiği belgenin, 11 Ocak tarihli olduğunu savundu. Haberde şu ifadeler yer aldı:

  "Gerek Avrupa Komisyonu gerekse Avrupa Parlamentosu, Erdoğan hükümetinin, protokolü uygulama yükümlülüğü ile Kıbrıslı Türklerin izolasyonun kaldırılmasına ilişkin olarak ortaya koyduğu şartlar arasında uzlaşma sağlanması için girişimde bulunmaya karar vererek Ankara’nın argümanını kabul etmiş ve boyun eğmiştir. Bu da kaygı vericidir. Bunun sonucu olarak Avrupa Parlamentosu, Türkiye hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmesi ve protokolü uygulaması için bir kararla, Kıbrıslı Türklerin finansmanıyla ilgili tüzüğün serbest bırakılmasını talep edecek".
  Erdoğan hükümetinin tezlerinin, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e de iletildiğini savunan gazete, Rehn’in de sırasıyla Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borrell ve Dışişleri Komitesi Başkanı Elmar Brook’a bilgi verdiğini yazdı.

  "AB YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEZSE ANKARA DA GETİRMEZ"

  Gazete Türkiye’nin, "AB’nin Kıbrıs’ın Kuzey bölümüyle ilgili sorumluluklarına uymaması nedeniyle, Türk tarafının da kendisine ait yükümlülüklere uymasının mümkün olmadığını" vurguladığını ifade etti. Haberde ayrıca TBMM’nin protokolle birlikte, Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımadığını belirten deklarasyonu da onaylayacağını belirtti.

  Fileleftheros gazetesi, Ankara’nın Brüksel’i al-ver mantığı içerisine soktuğunu ve Türkiye’nin şartlarını tatmin etme yoluna ittiğini de yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı