Dünya Haberleri

DÜNYA

  KKTC'nin eski Başbakanı Konuk'a veda

  AA
  05 Ocak 2015 - 15:16Son Güncelleme : 05 Ocak 2015 - 15:31

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ikinci başbakanı olan ve geçtiğimiz hafta İstanbul'da vefat eden Osman Nejat Konuk, son yolculuğuna uğurlandı.

  İstanbul'da 1 Ocak'ta vefat eden Osman Nejat Konuk için Lefkoşa'daki KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde devlet töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC'nin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

  Cumhurbaşkanı Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, bugün hüzünlü bir tören için toplandıklarını, hizmetleri ile tarihe geçen Nejat Konuk'un ebediyete uğurlanacağını söyledi. Kendi kuşağının Konuk'u iyi bildiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen Eroğlu, bugünkü nesiller ve gelecek nesillerin de Konuk ve onun gibi Kıbrıs Türk halkına önemli hizmetler veren değerleri iyi bilmesi gerektiğini vurguladı.

  KKTCnin eski Başbakanı Konuka veda

  Konuk'un Denktaş'a yakınlığına değinen Eroğlu, Denktaş'ın adaya girişini yasaklayan Rum Yönetimi'nin bu tutumuna karşın 1964 yılında gizlice adaya çıkma sürecinde yanında olan iki arkadaşından birinin de Nejat Konuk olduğunu bildirdi.

  KKTCnin eski Başbakanı Konuka veda

  'ÖNEMLİ HİZMETLERDE BULUNDU'
  Konuk'un, 1969 yılından itibaren de Kıbrıs Türk halkının kendi devlet yönetimini oluşturma çabalarının önemli aşamaları olan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi ve Kıbrıs Türk Yönetimi'nde Adalet ve İçişleri Bakanı olarak görev yaparak önemli hizmetlerde bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, Konuk'un halk tarafından daha yakından tanınma, bilinme sürecinin ise 1974 Mutlu Barış Harekatı'ndan sonra çok partili demokratik sürecin başlamasıyla birlikte olduğunu söyledi.

  Cumhuriyet Meclisi'ndeki törenin ardından Konuk'un cenazesi, Lefkoşa Mezarlığı'ndaki İsmail Safa Camisi'nde kılınan öğle namazını müteakip toprağa verildi.

  Etiketler: kktc , Cenaze , Osman Nejat Konuk
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı