Dünya Haberleri

  KKTC'den temel parametrelere vurgu

  A.A.
  04.12.2009 - 17:49 | Son Güncelleme:

  KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda yeni bir çalışmanın varlığını doğrulayarak, temel parametrelerden geri adım atılmaması ve bütünlüklü bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

  Özgürgün, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle bir araya gelerek, devam eden müzakereler ve son gelişmelere ilişkin görüşlerini aktardı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile hükümet olarak ayrıldıkları bazı kritik noktalar bulunduğunu, bunlardan en önemlisinin de sorunun temeline bakış olduğunu belirten Özgürgün, kendilerinin Kıbrıs sorununun ortaya çıkması ve çözülememesinin nedeninin Rum tarafı olduğunu, Talat'ın ise bunda Türk tarafı da dahil herkesin ortak payı bulunduğunu düşündüğünü kaydetti.

  Özgürgün, siyasi eşitlik, iki kesimlilik ile Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin Kıbrıs sorunundaki üç temel parametre olduğunu belirterek, sorunun özünün bu parametrelerden geri adım atılıp atılmayacağı olduğunu, Rum tarafının geri adım atılsa bile bunu yeterli görmediğini kaydetti.

  "Özden geri gidilirse o zaman Kıbrıs sorununun yönü tamamen değişir. Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu bütün parametreler değişmiş olur" diyen KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, ancak gelinen noktada kimsenin masadan kalkmak istemeyeceğini, çünkü masadan kalkan tarafın ciddi şekilde zarar göreceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Talat'ın Nisan ayındaki seçimleri kazanamaması durumunda UBP olarak müzakerelere devam edeceklerini de söyleyen Özgürgün, bu konuda herhangi bir tereddütleri bulunmadığını bildirdi.

  Bakan Özgürgün, Kıbrıs konusunda yeni bir çalışmanın hazırlıklarının sürdüğünü söyleyerek, çalışmanın ayrıntıları hakkında çok detay vermedi.

  Basında Kıbrıs'ta müzakere sürecini hızlandırmak isteyen Türk tarafının, kapsamlı bir öneri paketi açıklamaya hazırlandığı haberleri yer almıştı. Paketin "yönetim ve güç paylaşımı" konusunda ayrıntılı öneriler içerdiği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın paketi, 7 Aralıkta ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmede gündeme getireceği belirtilmişti.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı