Dünya Haberleri

  KKTC'deki seçim sonuçları Yunanistan'ı kaygılandırdı

  A.A.
  21.04.2009 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Yunan basını, KKTC'de geçen pazar günü yapılan seçimleri Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) kazanmasının Atina ve Rum Yönetimini kaygılandırdığı yorumunu yaptı.

  Paskalya yortusu nedeniyle dün yayımlanmayan gazeteler, bugünkü sayılarında KKTC'deki seçimlere geniş yer verdi.

  Atina'da yayımlanan Apoyevmatini gazetesi, "Derviş Eroğlu'nun zaferi endişelendiriyor" başlıklı haberinde, "İşgal altındaki topraklarda yapılan seçimi (KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı) Rauf Denktaş'ın manevi evladı ve uzlaşmazlık politikasının veliahtı Eroğlu'nun kazanmasını tüm Helenizm kaygıyla karşıladı" ifadesini kullandı.
  Eroğlu'nun iki ayrı devletin oluşturacağı konfederasyon çözümünü savunduğunu yazan Apoyevmatini, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın müzakereci olarak kalacağını açıklamasının ise umut yarattığını belirtti.

  "Eroğlu'nun zaferi Lefkoşa'da alarm" başlığını kullanan Elefteros Tipos gazetesi, seçimleri "aşırı sağcıların" tek başlarına kazanmasının Atina ve Rum Yönetimini endişelendirdiğini ve gözlemcilerin tekrar "soğuk savaş" dönemi yaşanacağı değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in yarın Rum Kesimini ziyaret edeceğini ve gündeminde bu son gelişmenin de yer alacağını kaydeden Elefteros Tipos, Eroğlu'nun çoğunlukla "yabancı yerleşikler" tarafından desteklendiğini de öne sürdü.

  KKTC'deki seçimi "aşırı sağcıların" kazandığını, Cumhurbaşkanı Talat'ın ise "hezimete" uğradığını yazan Ethnos gazetesi, Eroğlu ve Talat'ın Kıbrıs'ta çözüm konusunda farklı politikalar izlediğini ifade etti.

  Ethnos gazetesi, izlenecek politikayı belirleyeceğini iddia ettiği Ankara'nın ise seçimlere mesafeli durduğunu yazdı.

  Ta Nea gazetesi de Eroğlu'nun güçlü bir biçimde siyasi sahneye dönmesinin Kıbrıs müzakerelerini etkileyeceğini ileri sürdü. Ta Nea, Cumhurbaşkanı Talat'ın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinin herhangi bir sonuç getirmediği yorumunda da bulundu.

  "Talat, Eroğlu'nun vasiliği altında" başlığını kullanan Elefterotipiya gazetesi, Kıbrıs'ta iki devletli çözümü savunan Eroğlu'nun seçim sonrasında yaptığı ilk açıklamada, "tutumunu biraz değiştirmiş gibi göründüğü" değerlendirmesinde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Talat'ın, "çözüm yönünde kayda değer ilerleme kaydedememesi, ekonomik kriz, yabancı yerleşiklerin adadan kovulma endişesi ve Kıbrıslı Türklerin iki devletli çözüm arzusu" nedeniyle seçimleri kaybettiğini savunan Elefterotipiya, Talat'a, Ankara ve Başbakan Tayyip Erdoğan'dan da destek gelmediği yorumunu yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı