AYDIN HABERLERİ

KKTC'de yapılması planlanan deve güreşleri iptal

DHA
28.03.2017 - 13:25Son Güncelleme :
DHA

KKTC'de yapılması planlanan deve güreşleri, hayvanseverlerin tepkisi üzerine iptal oldu.
Merkezi Aydın'da bulunan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, İncirliova'daki bir etkinlikte karşılaştığı KKTC Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu'na, Kıbrıs'ta deve güreşi yapmayı teklif etti. Teklifi kabul eden Başkan Sennaroğlu, "Aytekin Kaya ile birlikte oturduk konuştuk. Çıkan görüşte 30 devenin Kıbrıs'a gerekli izinler alındıktan sonra gemi yoluyla Büyükkonuk Belediyesi'nin de katkılarıyla ilk kez bir deve güreşi yapacağız. Kıbrıs'ta deve yok ilk ve tek deve güreşi olacak. Büyükkonuk Belediyesi olarak ülke turizmine böyle bir güreşi kazandırmak bu işleri uluslararası boyuta taşıyabilir. Bu konuda da biz bir köprü olacağız. Kasım ayında uygun bir tarihte Büyükonuk'ta şenlik alanında bir deve güreşi yaptıracağız" diye açıklama yaptı.
Açıklamanın basında yer alması üzerine KKTC'deki hayvanseverler, tepki göstermeye başladı. Tepkilere daha fazla dayanamayan Başkan Ahmet Sennaroğlu, Facebook sayfasından açıklama yaparak, "Bu gezide, develerin burada turizmin bir parçası olduğunu gözlemledik. Biz de belediye olarak ülkemizin tarihinde de devenin yeri vardır düşüncesiyle, develerin ülkemize nasıl tekrar getiririz konusunu masaya yatırdık. Deve güreşi için teklif aldık. Ancak bunun gerekli izinleri alınmasıyla birlikte dedik. Daha ülkeye bile dönmedik. Bu kadar ucuz olmamalı. Telefonum açık dönüp sorulmadan bilinçli bir saldırıdır. Ne diyeyim ki. Ancak gördük ki sosyal medyada farklı yansımış ve sanki develeri ülkemize sadece dövüştürmek için getireceğiz politikası güdülmüş. Açık net söylüyorum iptal ettik. İzin almak için de başvurmayacağız. Az kalsın cinayetle suçlanacağız. Herkesten çok hayvanseverim hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın" dedi.

Burhan CEYHAN/ İNCİRLİOVA (Aydın), (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden KKTC'de yapılması planlanan deve güreşleri iptal hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 13 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KKTC'de yapılması planlanan deve güreşleri iptal haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı