Dünya Haberleri

  KKTC'de Viva World Cup

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  28.02.2006 - 09:26 | Son Güncelleme:

  The Times: FIFA Dünya Kupası’nı boşverin, onun yeni rakibi KKTC'deki VIVA Dünya Kupasını izleyin.

  “Almanya 2006 dünya kupasına bilet bulamıyor musunuz? Dünya kupasının açgözlü futbolcular ve teknik adamlarla dolu stadların sponsorlardan geçilmediğini mi düşünüyorsunuz? O halde FIFA Dünya Kupası’nı boşverin onun yeni rakibi VIVA Dünya Kupasını izleyin.”

  İngiliz The Times gazetesi Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenecek diplomatik olarak tanınmayan uluslar kupası haberine bu ifadelerle başlıyor. Gazete turnuvaya 8 ülkenin katılmasının beklendiğini ve maçların Kasım ayında yapılacağını yazıyor. Turnuvaya katılacak ülkelerin tam listesinin Güney Kıbrıs’ın engellemelerinden korkulduğu için henüz açıklanmadığı ifade ediliyor. Ancak gazete turnuvaya katılması beklenen ülkelerin arasında Çeçenistan, Tibet, Batı Sahara ve Okitanya’nın olmasının beklendiğini yazıyor.

  KKTC Futbol Federasyonu başkanı Cengiz Uzun da yaptığı açıklamada “Bu turnuvadan finansal açıdan hiçbir beklentimiz yok amacımız ülkemizin sesini duyurmak. Kimse bizim ülkemizi tanımıyor ama bu turnuva insanlarımıza Biz burada yaşıyoruz!! Diye haykırma şansı veriyor” diyor.

  Turnuvanın organizatörlerinden Fransız Jean Luc Kit de “Dünyada tüm insanların ve her ulusun politik müdahaleler olmadan futbol oynama hakkı vardır” açıklamasını yapıyor.

  KUŞ GRİBİ İNGİLİZLERİN TÜRKİYE'YE GELMESİNİ ÖNLÜYOR

  The Guardian gazetesinde bu sabah yer alan bir haberde Türkiye’de görülen kuş gribi vakalarının İngiltere ile Türkiye arasındaki turist trafiğini olumsuz etkilediği belirtiliyor. Gazetenin açıklamalarına yer verdiği Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Özel Tur Operatörleri Birliği başkanı Akın Koç şu an itibariyle geçen yıla oranla rezervasyonlarda %50 azalma olduğunu söylüyor.

  İngiliz turizmciler de Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’de kuş gribi riskini düşük göstermesine karşın rezervasyonların azaldığını doğruluyor. Kuş gribi vakalarının görüldüğü İtalya, Almanya ve Yunanistan’ın bu durumdan nasıl etkileneceğini söylemek için ise şu an için erken olduğu belirtiliyor. Gazete haberinde Türkiye’yi her yıl 2 milyondan fazla İngiliz turistin ziyaret ettiğini ve Türk turizm sektöründe 1.5 milyondan fazla kişinin çalıştığını hatırlatıyor.

  SU YÜZÜNDEN SAVAŞLARA HAZIR OLUN!

  The Independent gazetesinin manşeti “Su savaşları”. Gazete haberinde dünyadaki iklim değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkacak su sıkıntılarının ülkeler arasında savaşlara neden olabileceğini yazıyor. İngiltere savunma bakanı John Reid dünyada su nedeniyle büyük çatışmalar yaşanabileceğini İngiliz ordusunun böylesi bir durum için her an hazır olması gerektiğini söylüyor.

  The Independent su nedeniyle aralarında ihtilaf bulunan ülkeler arasında Türkiye ile Suriye’yi de gösteriyor. Gazete 1998 yılında Türkiye’nin Fırat Nehri üzerine baraj inşa etmek istemesi Suriye ile Türkiye’yi çatışmanın eşiğine getirmişti. Dünyada su sıkıntısının artması bu bölgede olası bir karışıklık ihtimalini güçlendiriyor yorumunu yapıyor. Independent aralarında su sorunu olan ülkeler arasında ayrıca Mısır ile Etiyopya’yı, İsrail, Ürdün ve Filistin’i, Bangladeş ve Hindistan’ı ve Çin’i gösteriyor.

  ALMANYA IRAK SALDIRISINA KARIŞMADIĞINDA ISRAR EDİYOR

  The International Herald Tribune gazetesinin ilk sayfasından aktarılan bir haberde Almanya’nın Irak savaşından önce iki Alman casusun Saddam’ın Bağdat’ı savunma planlarını ele geçirdiği ve bunları Amerika’ya verdiği iddialarının tamamen yanlış olduğunda ısrar ettiği ifade ediliyor.

  The New York Times gazetesinin ortaya attığı iddiayı Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm’in yaptığı açıklamada yalanlıyor. Wilhelm açıklamasında “The New York Times’ın iddia ettiği gibi Alman casusların Saddam’ın planlarını ele geçirmesi ve bunları savaştan bir ay önce Amerika’ya vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Alman hükümeti ve gizli servisinin Saddam’ın savunma planlarından haberi yoktur” diyor.

  BM’NİN FİLİSTİN UYARISINA AB'DEN YANIT GELDİ

  The New York Times gazetesi BM yetkililerinin yaptığı "para sıkıntısı nedeniyle Filistin yönetimi iki hafta içerisinde çöker" açıklamasının ardından AB’nin Filistin’e yardıma hazırlandığı belirtiliyor. Gazete Hamas yönetimi devralmadan önce AB’nin Filistin’e 144 milyon dolar yardım önerisi getirdiğini yazıyor.

  The New York Times AB’nin yardımı Filistin’i kurtarmayacak ama en azından bazı ödemelerin yapılmasında yardımcı olabileceği yorumunu yapıyor. Gazete Filistin’in yaşadığı mali sıkıntılara örnek olarak yakıt sıkıntısını gösteriyor. İsrail’in önde gelen petrol şirketlerinden birinde yönetici olan Don Alon Filistin’in kendilerine olan 35 milyon dolar borcu ödemediği için petrol sevkiyatını kestiklerini söylüyor. Filistinli yetkililer de petrol ve benzeri ihtiyaçlar için çok acil 60-80 milyon dolara ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı